Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home4/rcan5730/public_html/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Viitorul rasei Ciobanesc German
Hello Guest

Author Topic: Viitorul rasei Ciobanesc German  (Read 12498 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zimbris

  • Guest
Re: Viitorul rasei Ciobanesc German
« Reply #15 on: November 01, 2011, 10:55:01 AM »
un dresor zicea ca "astia cu spatele lasat au fuga tare!"  :laugh:
nuuu.. ca au "propulsie" mai buna in atac, mie asa-mi zicea chiar un mare dresor in forum, care cu ani in urma ainghitit pastila de la neamt  :laugh:

Offline guest

  • Administrator
  • Posts: 0
Re: Viitorul rasei Ciobanesc German
« Reply #16 on: November 01, 2011, 10:57:58 AM »
Da, au propulsie buna in atac, dar sunt prea greoi comparativ cu cei de lucru si de aici muscatura "moale".  :laugh: :laugh: :laugh:

zimbris

  • Guest
Re: Viitorul rasei Ciobanesc German
« Reply #17 on: November 01, 2011, 11:22:48 AM »

Offline guest

  • Administrator
  • Posts: 0
Re: Viitorul rasei Ciobanesc German
« Reply #18 on: November 01, 2011, 11:29:57 AM »
Of of, n-ai inteles!  :spank:
Incercam sa arat ca cele doua lucruri spuse si sustinute vehement de catre destui adepti ai liniei de show se cam bat cap in cap!  :)

zimbris

  • Guest
Re: Viitorul rasei Ciobanesc German
« Reply #19 on: November 01, 2011, 11:47:00 AM »
Of of, n-ai inteles!  :spank:
Incercam sa arat ca cele doua lucruri spuse si sustinute vehement de catre destui adepti ai liniei de show se cam bat cap in cap!  :)
:lol:

Offline Schwarz

  • SchH3
  • Posts: 1112
Re: Viitorul rasei Ciobanesc German
« Reply #20 on: November 01, 2011, 12:13:48 PM »
Nolan vom alten Wingertshaus, imi place foarte mult!
pacat ca totul duce inspre show
"Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont!"

Offline bobo70

  • SchH3
  • Posts: 1178
Re: Viitorul rasei Ciobanesc German
« Reply #21 on: November 01, 2011, 01:46:41 PM »
nuuu.. ca au "propulsie" mai buna in atac, ...........................

Mai, mai, mai,.... Nu ati inteles nimic. Va ocupati de atatia ani de CG si nu ati sesizat cu exactitate tendinta....
Uitativa la Campionul Romaniei din acest an sa vedeti ce propulsie grozava are atunci cand fuge de infractor.... Nu vreti sa intelegeti tendintele actuale...  :grin: :grin: :grin:

zimbris

  • Guest
Re: Viitorul rasei Ciobanesc German
« Reply #22 on: November 01, 2011, 06:13:51 PM »
Mai, mai, mai,.... Nu ati inteles nimic. Va ocupati de atatia ani de CG si nu ati sesizat cu exactitate tendinta....
Uitativa la Campionul Romaniei din acest an sa vedeti ce propulsie grozava are atunci cand fuge de infractor.... Nu vreti sa intelegeti tendintele actuale...  :grin: :grin: :grin:
:grin:
ce sa-i faci, alegem sa ramanem extremisti   :lol:

Offline guest

  • Administrator
  • Posts: 0
Re: Viitorul rasei Ciobanesc German
« Reply #23 on: November 01, 2011, 06:57:11 PM »
Mai, mai, mai,.... Nu ati inteles nimic. Va ocupati de atatia ani de CG si nu ati sesizat cu exactitate tendinta....
Uitativa la Campionul Romaniei din acest an sa vedeti ce propulsie grozava are atunci cand fuge de infractor.... Nu vreti sa intelegeti tendintele actuale...  :grin: :grin: :grin:
:lol:

Offline fabius.m

  • SchH3
  • Posts: 1739
Re: Viitorul rasei Ciobanesc German
« Reply #24 on: November 01, 2011, 10:53:03 PM »
asta cu "fuga mai tare" a zis-o un dresor d-aici, mosu dresa cainii jandarmeriei si acum dreseaza din cate spunea.. eram cu Sorin cand a scos porumbelu asta pe gura  :grin: 

zimbris

  • Guest
Re: Viitorul rasei Ciobanesc German
« Reply #25 on: November 01, 2011, 10:56:50 PM »
Am mai spus pe-aici pe undeva ca, porumbelul asta si eu il prezentam unui politist din Anglia dar se putea vedea pe fatza lui ca nu asimila nimic din ce spuneam. Zambea asa de parca spunea "bai, lasa-ma cu gogosile astea..."

zimbris

  • Guest
Re: Viitorul rasei Ciobanesc German
« Reply #26 on: February 06, 2012, 03:34:03 PM »
Un documentar despre realitatea din lumea CG-ului "modern". Daca ne poate ajuta cineva cu o traducere sumara ar fi de folos..

Din titlu inteleg ceva de genul "sfarsitul unei legende Germane"..
In documentar apar si Helumt Raiser si Reinhardt Meier.



Offline marius_bl

  • BH
  • Posts: 19
Re: Viitorul rasei Ciobanesc German
« Reply #27 on: February 07, 2012, 08:45:34 AM »
   In primul rand va salut pe toti de pe acest forum si felicitari pt. idea cu forumul.

    Clipul face parte dintr-un documentar facut la cererea unor crescatori de cg nemti si a ,,fiscului,, german. A fost prezentat pe mai multe canale tv in 2009. Nu ma prea pricep eu la germana dar in timp ce il vizionam il traducea un prieten si e vorba de coruptia la nivelul conducerii SV , declinul rasei din toate punctele de vedere, (documentarul tine o ora si ceva).
    Cele mai interesante declaratii au fost luate cu camera ascunsa . :cry:

    Apropo daca e cineva interesat sa aibe o discutie privata cu R. Meyer sa-i lase ...asa macar pt deranj un plic cu vreo 10000,pt ca a acceptat sa discute cu respectivul (asta nu e din documentar ci traita de un prieten pe propria lui piele)

zimbris

  • Guest
Re: Viitorul rasei Ciobanesc German
« Reply #28 on: February 07, 2012, 08:53:44 AM »
pai asta e realitatea SV - bani!!!

Offline dux

  • SchH2
  • Posts: 326
Re: Viitorul rasei Ciobanesc German
« Reply #29 on: February 07, 2012, 01:05:50 PM »
cainele de show a avut o perioada ,,de glorie''.asta la inceput.marketing-ul de promovare era bine pus la punct.trebuia ca acest tip de caine sa se raspandeasca cat mai mult.cu cat se raspandea mai mult cu atat cluburile cresteau si banii erau mai multi.puterea in SV trebuia detinuta de cei care aveau aceleasi scopuri.cei care se opuneau erau dati la o parte(vezi cazul Raiser).
la inceput daca existau probleme(de sanatate,de caracter)se considerau cazuri izolate.dar cu cat timpul a trecut si populatia acestor caini s-a marit au inceput sa iasa la vedere si problemele.
dezavantajul SV acum il reprezinta si internetul.acum comunitatea de ciobanesc german este informata mult mai bine si mult mai rapid(inclusiv in tara noastra).
in anii 70-80 informarea era mult mai saraca si mai greoaie.se facea doar prin revista SV-ului.iar in revista SV-ul publica ce dorea.
am acasa o carte foarte groasa despre ciobanescul german publicata de cei de la Royal Canin.95% din pagini sunt prezentati doar caini de show.despre cainii de lucru se scrie foarte putin.despre liniile DDR-iste nu se scrie nimic.
O greseala enorma SV-ul a facut-o  dupa ce a cazut zidul, deoarece in loc sa conserve liniile de patrula(linia veche cum o denumim cateodata noi) efectiv le-au distrus.daca acel sange era pastrat ar fi ajutat foarte mult rasa in ziua de azi.
sunt multe lucruri de spus.SV a dat peste cap inclusiv liniile de lucru din Germania de Vest.cainii de lucru din garda veche(Troll,Fero,Fado etc.) erau altfel fata de cei din ziua de azi.