Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home4/rcan5730/public_html/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
CU sau FARA documente
Hello Guest

Author Topic: CU sau FARA documente  (Read 2349 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zimbris

  • Guest
CU sau FARA documente
« on: October 16, 2010, 01:29:37 AM »
Bun, hai sa vorbim si despre aspectul asta al cainilor fara documente. Exista caini fara documente extraordinar de buni, care bat la crupa caini cotati bine si cu documente. OK - sa spunem asa - fara documente SAU cu documente dar nerecunoscute de SV, FCI etc..
Planuiam o data si-o data sa deschid topicul asta si uite ca m-a ajutat Bogdan sa o fac.
Quote from: Bogdan

Daca cineva vrea caine de lucru fara acte e treaba lui, poate sa monteze cu cine vrea dar sa nu promita calitate pentru ca genetica loveste cand te astepti mai putin.
Spune-mi te rog la ce anume te-ai gandit cand ai spus asta, in contextul unei discutii despre aspectul cainelui CG, ca sa stiu ce sa inteleg. Danke  ;)

Offline Bogdan

  • SchH2
  • Posts: 485
Re: CU sau FARA documente
« Reply #1 on: October 17, 2010, 02:09:58 AM »
Quote from: "zimbris"
Bun, hai sa vorbim si despre aspectul asta al cainilor fara documente. Exista caini fara documente extraordinar de buni, care bat la crupa caini cotati bine si cu documente. OK - sa spunem asa - fara documente SAU cu documente dar nerecunoscute de SV, FCI etc..
Planuiam o data si-o data sa deschid topicul asta si uite ca m-a ajutat Bogdan sa o fac.
Quote from: "Bogdan"

Daca cineva vrea caine de lucru fara acte e treaba lui, poate sa monteze cu cine vrea dar sa nu promita calitate pentru ca genetica loveste cand te astepti mai putin.
Spune-mi te rog la ce anume te-ai gandit cand ai spus asta, in contextul unei discutii despre aspectul cainelui CG, ca sa stiu ce sa inteleg. Danke  ;)

M-am gandit la faptul ca din Casso nu o sa poti scoate caini cu acte daca se respecta regulamentele de reproductie (FCI, SV, etc)
Dar stiu si de ce ai deschis topicul.
Aveti nevoie de o confirmare pentru ultimul cuib!

zimbris

  • Guest
Re: CU sau FARA documente
« Reply #2 on: October 17, 2010, 02:23:22 AM »
M-am gandit la faptul ca din Casso nu o sa poti scoate caini cu acte daca se respecta regulamentele de reproductie (FCI, SV, etc)

Multumesc ca ai raspuns.
Hai sa incep cu ce e mai important pt mine - nu am nevoie de nici o confirmare pt ultimul cuib  ;) cateii sunt ca si dati inca dinaite de a face monta; aceasta monta a fost facuta pt ca am avut 'n" cerinte din tatal cateilor. Cainele a impresionat muulti oameni, concluzia fiind ca oamenii (mai ales in afara tarii) cauta inca acel tip "vechi" de caine.

Casso - inca nu s-au ridicat urechile complet, subliniat inca. Dimineata asta mi-a spus Dux din nou, Nero si le-a ridicat la 7 luni (eu am crezut ca la 11).

PS
Dar stiu si de ce ai deschis topicul.
Aveti nevoie de o confirmare pentru ultimul cuib!


hai ca, cu astfel de afirmatii iti arati mai clar "culoarea"...

Offline kangdanlin

  • SchH3
  • Posts: 2132
Re: CU sau FARA documente
« Reply #3 on: October 17, 2010, 05:12:54 AM »
cel mai bine e sa fie , caine bun cu acte in regula..dar daca ai un caine slab cu acte in regula, se cam schimba situatia!
actele ar trebui sa fie un fel de certificat care sa ateste ca ceea ce ai cumparat este garantat, de calitate!
ce mi se pare condamnabil este faptul ca majoritatea crescatorilor de azi, scot acte in regula pentru caini f slabi, care n-ar trebui sa aiba acte, si pe aproape nimeni nu deranjeaza lucrul asta...cand spun asta ma gandesc la cei platiti sa le pese, si sa corecteze!..cum cainii cu acte in regula dar slabi sunt tot mai multi, cainii buni chiar fara acte par tot mai atragatori
fiecare decide in cele din urma pentru el daca vrea acte sau nu..eu am 2..unul cu acte, si celalalt fara acte..la ambii tin foarte mult...si nu consider nici macar o secunda ca cel fara acte este mai prejos decat majoritatea celor cu acte din romania
concluzia la care am ajuns eu, pentru mine,e aceea ca decat un caine slab cu acte in regula, mai bine nu
Attitude is a little thing that makes a big difference.
Winston Churchill

Offline Bogdan

  • SchH2
  • Posts: 485
Re: CU sau FARA documente
« Reply #4 on: October 17, 2010, 05:18:50 AM »
Multumesc ca ai raspuns.
Hai sa incep cu ce e mai important pt mine - nu am nevoie de nici o confirmare pt ultimul cuib  ;) cateii sunt ca si dati inca dinaite de a face monta; aceasta monta a fost facuta pt ca am avut 'n" cerinte din tatal cateilor. Cainele a impresionat muulti oameni, concluzia fiind ca oamenii (mai ales in afara tarii) cauta inca acel tip "vechi" de caine.

Casso - inca nu s-au ridicat urechile complet, subliniat inca. Dimineata asta mi-a spus Dux din nou, Nero si le-a ridicat la 7 luni (eu am crezut ca la 11).

PS
hai ca, cu astfel de afirmatii iti arati mai clar "culoarea"...

Pe mine nu ma intereseaza ce faceti si cum faceti. Daca eram curios la maxim intrebam.
Faptul ca puii erau dati inainte de a face monta e un lucru care indica faptul ca aveti o orientare de marketing perfecta.  :lol:
Produceti doar ce se cere pe piata.
La fel sunt si cei care monteaza cu campionii mondiali. Stiu de cand sunt acceptati la monta ca o sa vanda tot ca painea calda.

zimbris

  • Guest
Re: CU sau FARA documente
« Reply #5 on: October 17, 2010, 05:28:49 AM »

Pe mine nu ma intereseaza ce faceti si cum faceti. Daca eram curios la maxim intrebam.

Inca dai pedala: "Produceti doar ce se cere pe piata"  .....
Vrem sa dam tipul asta de caine, asa si fara acte, pt a castiga cat mai multi adepti al modului nostru de gandire, pt a-i determina sa nu cada in panta cainelui de sport, pe care noi il consideram mai bun decat cel de show dar totusi limitat. Apropos de marketing, trebuie sa intelegi ca nu ai cum sa faci crestere de calitate daca nu privesti si latura marketingului, altfel dai faliment si nu mai ai posibilitatea sa faci monte cu masculi de calitate sau sa faci achizitii de reproducatori de calitate. Daca ignoram marketingul, in Romania nu ar mai fi existat Greif, Cheros, Quatos, etc..
sa inteleg ca tu dai cateii contra seminte de dovleac.. ?  noi am bagat in reproducatorii nostri cateva mii de euro pana cand am ajuns la primul cuib (IPO, HD/ED, selectie etc.. toate recunoscute SV, ceea ce costa). Daca ne interesa 100% marketingul, nu le faceam pe toate astea   ;)

Offline Bogdan

  • SchH2
  • Posts: 485
Re: CU sau FARA documente
« Reply #6 on: October 17, 2010, 06:26:11 AM »
La partea cu costurile calculeaza cat am bagat eu singur, in conditiile in carea am cumparat 6 si i-am crescut pana acum. Plus x tabere si drumuri facute in scopul informarii si pregatirii si o sa intelegi de ce nu accept chiar toate interpretarile de pe net.

zimbris

  • Guest
Re: CU sau FARA documente
« Reply #7 on: October 17, 2010, 06:36:23 AM »
bravo tie, oricine vrea sa faca treaba nu are de ales, trebuie sa investeasca. dar de ce trebuie sa aduci asta in discutie ca si element negativ, fie si cu sarcasm..? nu era deja de inteles ca marketingul isi are rostul/locul lui..? vrei sa ne orientam catre clienti care vor caini moca, sau cum..?

Offline Bogdan

  • SchH2
  • Posts: 485
Re: CU sau FARA documente
« Reply #8 on: October 17, 2010, 06:51:39 AM »
Repet, nu ma intereseaza din ce ratiuni faceti ce faceti, dar cand te lauzi cu selectie si arati cu degetul pe cine nu are si reproduci cu un caine "fara acte" mi se pare o abordare a lucrurilor in functie de cine le face nu in fuctie de cum le face.

P.S.
Nu tu esti in cauza de data asta.

zimbris

  • Guest
Re: CU sau FARA documente
« Reply #9 on: October 17, 2010, 06:57:02 AM »
Quote from: "Bogdan"
Repet, nu ma intereseaza din ce ratiuni faceti ce faceti, dar cand te lauzi cu selectie si arati cu degetul pe cine nu are si reproduci cu un caine "fara acte" mi se pare o abordare a lucrurilor in functie de cine le face nu in fuctie de cum le face.

P.S.
Nu tu esti in cauza de data asta.

asa cum ai vazut, nu am "aratat cu degetul" decat in momentul in care nu ti-ai putut vedea de propria gospodarie (sau ma rog, inlocuieste "gospodarie" cu ce vrei tu).
Cat despre monta cu un caine fara acte, repet - cainele are acte dar nu sunt recunoscute de SV, FCI etc, fapt care pe mine nu a reprezentat un obstacol, mai ales in conditiile in care, asa cum spuneam, e greu sa gasesti in ziua de azi ceea ce eu consider a fi cu adevarat un caine bun. Am montat si voi mai monta cu caini cu acte nerecunoscute oficial, pt a pastra sangele 'around'. Va veni ziua (si poate mai devreme de cat credem) cand vom plange dupa cainii pe care ii aveam candva, politica asta moderna NU ma opreste sa reproduc caini extraordinari, care nu au acte sau au acte nerecunoscute - este alegerea mea si imi asum raspunderea.

Offline Bogdan

  • SchH2
  • Posts: 485
Re: CU sau FARA documente
« Reply #10 on: October 17, 2010, 07:24:02 AM »
Atunci nu cereti de la altii ce voi nu faceti.
Pana la urma fiecare monteaza ce vrea, cum vrea si cand vrea.

Arbitrii sunt altii si fumigenele date pe forum nu fac bine nimanui.

zimbris

  • Guest
Re: CU sau FARA documente
« Reply #11 on: October 17, 2010, 08:13:43 AM »
Quote from: "Bogdan"
Atunci nu cereti de la altii ce voi nu faceti.
Pana la urma fiecare monteaza ce vrea, cum vrea si cand vrea.

Arbitrii sunt altii si fumigenele date pe forum nu fac bine nimanui.
pai.. cine cui a cerut ce dom Bogdanel..? Nu tu ai inceput sa ne critici de la bun inceput ca promovam caini duri..? Nu tu l-ai criticat si pe Greif (caine cu toate cele in regula), l-ai criticat pe Santos etc etc..???
Noi nu ti-am cerut tie sa faci ce facem sau nu facem noi - noi ti-am dat de inteles ca poate nu se cuvine sa ne dai lectii de chinologie, mai ales tinand cont de faptul ca avem scopuri diferite.
Ti-am zis eu nu-l mai folosi pe Navarro pt cutare sau cutare motiv vreodata..? Ti-am dat de inteles anumite lucruri in momentul in care te-a "durut" ce facem noi, pt ca, cu toate ca spui ca nu te intereseaza ce facem noi, se pare ca totusi nu se mai invarte pamantul in urma deciziilor noastre si tu trebuie sa ai ceva de spus.

Putem continua discutia asta la nesfarsit. Repet, nimeni nu ti-a zis schimba-ti criteriile de selectie si nimeni nu ti-a zis monteaza sau nu cu cutare caine, corect?
Iti mai zic o data, daca am montat cu caine cu acte nerecunoscute, este decizia si raspunderea mea, iar faptul ca aduc asta in public, denota ca nu am nici o retinere in directia asta.

Parte importanta din planurile mele de viitor este includerea unor exemplare pe care eu le ghasesc a fi ceea ce caut, INDIFERENT de aspectul documentelor.

ps p pai .. si "fumigenele" cine le tot da aici in forum, o data la cateva luni?? Dom Bogdanel, pe bune....

.....