Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home4/rcan5730/public_html/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Ring Sport / PSA
Hello Guest

Author Topic: Ring Sport / PSA  (Read 7819 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline hemu-ha

  • BH
  • Posts: 19
    • http://www.dresajprinjoaca.ro
Re: Ring Sport / PSA
« Reply #30 on: November 29, 2011, 03:25:26 AM »

si ca tot am adus vorba, ai pregatit, sau ti-ar place sa pregatesti un caine pt Ring?

Prefer ringul belgian celui francez, insa sunt departe de ambele, momentan sunt la "amaratul" de ipo  :cheesy:

zimbris

  • Guest
Re: Ring Sport / PSA
« Reply #31 on: November 29, 2011, 03:30:10 AM »
Prefer ringul belgian celui francez, insa sunt departe de ambele, momentan sunt la "amaratul" de ipo  :cheesy:
:grin:  lasa, le iei in ordine  :lol:
oricum, in partea asta de Europa, banuiesc ca IPO e mai "popular"  iar daca te duci mai in Est, respectiv mai la Nord, o sa zica rusul "ba, voi vreti sa-mi furati calul"

Offline Bogdan

  • SchH2
  • Posts: 485
Re: Ring Sport / PSA
« Reply #32 on: November 29, 2011, 06:03:29 AM »
Tin minte ca l-am postat si eu pe Ulko in forumul celalalt acum 2 sau 3 ani. Ar fi ceva sa-l vad pe viu..
Sincer nici eu nu ma dau in vant dupa de-astea dar din motiv ca sunt frustrat tare de ceea ce se intampla cu rasa CG iar ring (sau sport canin in general) faci si cu un caine slab in caracter dar cu un dresor care stie bine ce face. Insa asta nu inseamna ca nu pot aprecia lucrul facut de caine.
Sport de performanta nu faci cu orice caine.
Ulko a fost un caine de top, care poti fi sigur ca te musca daca primea comanda sa o faca sau daca puneai mana pe stapan, indiferent de modul in care puneai mana.
Nu stim noi cate monte a facut, pentru ca nu avem acces la "registrul" lui de monte.
Nu a fost folosit si pentru ca era un caine mic (60 cm), si pentru ca pe liniile germane care stau la baza pedigreului lui exista caini la fel de buni ca si capacitate de munca dar mai buni la capitolul aparitie fizica.

zimbris

  • Guest
Re: Ring Sport / PSA
« Reply #33 on: November 29, 2011, 08:06:01 AM »
Sport de performanta nu faci cu orice caine.
Ulko a fost un caine de top, care poti fi sigur ca te musca daca primea comanda sa o faca sau daca puneai mana pe stapan, indiferent de modul in care puneai mana.
Nu stim noi cate monte a facut, pentru ca nu avem acces la "registrul" lui de monte.
Nu a fost folosit si pentru ca era un caine mic (60 cm), si pentru ca pe liniile germane care stau la baza pedigreului lui exista caini la fel de buni ca si capacitate de munca dar mai buni la capitolul aparitie fizica.
Eu cand am spus ce am spus, nu am facut referire la Ulko, ci la faptul ca in sportul canin poti concura si cu caini slabi - "slabi" din perspectiva unuia camine, ar insemna cu un raport de instincte care nu ma incanta personal dar cu care se poate lucra, chiar si la nivel avansat de competitie.
Cat despre Ulko - nu ai cum sa-mi spui ca "sigur" una sau alta decat daca ai cunoscut cainele personal si l-ai vazut in anumite situatii. Asa in baza performantei sportive ai spune si de caini de la Karthago ca esti "sigur" ca ar face sau ar drege, in conditiile in care de fapt cainii respectivi erau slabi in realitate, nu pe teren (stiu cazuri concrete dar din motive lesne de inteles nu voi fi nominal).
Din nou - nu spun si n-am spus ca aici intra si Ulko, la o adica poti avea un exemplar dintr-o "varza" de genetica si in baza careia sa fie destul de usor catalogat ca fiind "trompeta", dar care sa te dea pe spate cu capacitatile de lucru sau ca si exemplar, in general.

Offline Santos

  • SchH3
  • Posts: 1003
Re: Ring Sport / PSA
« Reply #34 on: November 29, 2011, 10:07:09 AM »
foarte bine dresat cainele Acolo sunt multi ani de pregatire

zimbris

  • Guest
Re: Ring Sport / PSA
« Reply #35 on: November 29, 2011, 10:12:46 AM »
da, lucreaza f frumos

Offline Santos

  • SchH3
  • Posts: 1003
Re: Ring Sport / PSA
« Reply #36 on: November 29, 2011, 10:18:00 AM »
un caine bine dresat de sport poate sa muste si in cazuri reale dar niciodata nu va face paza in curte

zimbris

  • Guest
Re: Ring Sport / PSA
« Reply #37 on: November 29, 2011, 10:22:24 AM »
sunt de aceeasi parere, doar ca poate e bine sa explici, cam la ce te referi cand spui "paza in curte"

Offline hemu-ha

  • BH
  • Posts: 19
    • http://www.dresajprinjoaca.ro
Re: Ring Sport / PSA
« Reply #38 on: November 29, 2011, 10:23:47 AM »
Parerea mea e ca un caine bun este un caine bun, indiferent ce "lucreaza", genele nu se pierd prin dresaj sau prin lipsa lui.

Offtopic: Inca un caine care mi-a placut mult (ciobanesc olandez de data asta), linie de knpv, ajuns in politie:


zimbris

  • Guest
Re: Ring Sport / PSA
« Reply #39 on: November 29, 2011, 10:25:58 AM »
Parerea mea e ca un caine bun este un caine bun, indiferent ce "lucreaza", genele nu se pierd prin dresaj sau prin lipsa lui.
asta tot spunem cativa pe-aici, genetica bate restul.

Offline Santos

  • SchH3
  • Posts: 1003
Re: Ring Sport / PSA
« Reply #40 on: November 29, 2011, 10:33:17 AM »
ma refeream ca nu va lua niciodata initiativa sa atace daca nu are comanda sau daca nu a facut antrenament pe scenariu

zimbris

  • Guest
Re: Ring Sport / PSA
« Reply #41 on: November 29, 2011, 10:33:42 AM »
Parerea mea e ca un caine bun este un caine bun, indiferent ce "lucreaza", genele nu se pierd prin dresaj sau prin lipsa lui.
Sa adaug...
Poti avea caine super bun pe terenul sportiv si sa fie slab in curte. Am mai facut paralela cu boxerul care castiga titlu dupa titlu in ring dar ia bataie pe strada - ceea ce il face un BOXER bun, nu neaparat un LUPTATOR bun. in ring sunt reguli, iar de-aici ne putem lungi, cum am mai tot facut-o..
Acuma depinde ce vrei sa spui prin "caine BUN"...

Offline hemu-ha

  • BH
  • Posts: 19
    • http://www.dresajprinjoaca.ro
Re: Ring Sport / PSA
« Reply #42 on: November 29, 2011, 11:46:58 AM »
Poti avea caine super bun pe terenul sportiv si sa fie slab in curte.

Pentru mine ala nu e caine bun.

Evident e subiectiv, dar iata cum vad eu cainele bun, nu neaparat in ordine:
1. sanatos,
2. nervi ok (nu se sperie, are impresia ca poate sa faca orice isi pune in cap) si nu e impresionat de "stres social", adica nu se sperie daca e amenintat, daca se tipa la el, etc., ci, in functie de caz, raspunde agresiv, posibil chiar si fata de stapan, desi se pare ca cele 2 pot fi separate, spun asta doar din observatii de la distanta, nu din experienta proprie,
3. ii place sa muste (voi ati numit fight drive), adica sa vrea sa lupte/omoare fara sa fie prins la colt, nu din aparare/defense drive ci din placere (instinct pe care toti terrierii il au, in mod normal), genul de caine pentru care, de la 6 saptamani, fara dresaj, carpa nu inseamna nimic, "joaca" e ceea ce-i place, care mai tarziu se va transforma in altceva fata de infractor, caruia i se cedeaza mansonul in sport ca sa-l mai tempereze putin, sa-i arate ca nu e chiar asa de "pe bune", iar el pricepe (pentru sport e necesar), dar doar in scenariile pe care le lucrezi cu el, in altele noi genetica ii va spune ce sa faca,
4. instinct de paza, agresivitate,
5. are etica de munca, nu am alt termen mai bun, ceea ce face diferenta dintre un terrier si un cg care se motiveaza la fel de usor cu mancare, de exemplu, terrierul isi va pierde rabdarea mult mai repede ca un cg, in mod normal,
6. rezistent la durere,
7. inteligent, ma refer strict la capacitatea de a actiona singur ca sa rezolve o problema, fara sa se bazeze pe mine si asta fara dresaj,
8. instinct de vanatoare/prada, adica minge si-si foloseste nasul ca sa gaseasca ceva,
9. independenta, sa fie capabil sa se descurce singur, fara mine, in stransa legatura cu instinctul de haita, inteligenta si "nervii",
10. instinct de haita, sa-i pese si de ceea ce zic eu  ;)

Toti cainii au toate aceste cerinte, insa multi in proportii care nu-i avantajeaza pentru ce as vrea eu de la un caine.

Pastrand analogia ta, ma refer la un viitor luptator de strada, copil, pe care il poti face si boxer, daca vrei. Singura diferenta o va face educatia. Cel care nu are stofa decat de "boxer" nu e "bun", pentru mine.

Motivul pentru care cainii de acest fel nu prea sunt in sporturi (cu exceptia notabila a knpv si nvbk, unde cainii acestia sunt singurii care pot face fata programelor respective, fiecare cu diferente, evident) este ca dresajul lor e foarte dificil, iar in alte sporturi poti sa scapi avand un caine care musca doar de placere si e mult mai usor de dresat.

Scuze pentru postul lung  :shocked:

zimbris

  • Guest
Re: Ring Sport / PSA
« Reply #43 on: November 29, 2011, 11:51:01 AM »
Poti avea caine super bun pe terenul sportiv si sa fie slab in curte
Pentru mine ala nu e caine bun.
Las', sa fie lung postul, care-i problema  ;)

OK, dar eu iti spun ca stiu caine care a concurat la nivel modial si care impresioneaza mult, cand il vezi la lucru si ai crede ca le are "pe toate" - dar care cand a fost provocat in curte, a tulit-o in cusca.

Offline hemu-ha

  • BH
  • Posts: 19
    • http://www.dresajprinjoaca.ro
Re: Ring Sport / PSA
« Reply #44 on: November 29, 2011, 11:56:18 AM »
Nu e caine "bun", e sportiv, ceea ce e ok, daca asta se vrea. Un beagle pe care il am acum maraie si scutura de carpa de zici ca-mi si mana, dar e doar gura de el, se joaca.
Nu am pretentia ca as recunoaste daca e sau nu bun un caine de mic, dar daca e si dresat, foarte posibil s-au astupat gaurile cainelui si nu mai sti ce ai in fata pana nu-l scoti din zone lui de confort. Si depinde mult si de sport, probabil nu era knpv sau nvbk.

Edit: cum spuneam insa, e doar parerea mea, nu am pretentia sa fie altii de acord cu mine si nu ma intereseaza sa critic cainele x pentru ca nu se conformeaza pretentiilor mele.