Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home4/rcan5730/public_html/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Adevarul despre SV
Hello Guest

Author Topic: Adevarul despre SV  (Read 6980 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tessa

  • SchH3
  • Posts: 807
Re: Adevarul despre SV
« Reply #15 on: October 17, 2010, 11:54:59 AM »
foarte frumos punctat!!

din nou, super punctat!!
in opinia mea, banul si ambitiile personale a unora (sau a multora) au adus multi caini utilitari in halul in care-i vedem azi si in cazul anumitor rase, nu exagerez deloc cand spun "halul". de fapt mi se face mila de unii caini.. cu ceva ani in urma eram in Anglia si urmaream pe BBC acea 'competitie' Crufts si ma apuca o mila cand vedeam o parte din caini.. si culmea ca privitorii nu aveau ochi sa vada mersul deselat al cainelui, ci cat de 'frumos' este!..
Imi pare atat de rau ca unii au muncit atat la construirea unor rase utilitare si majoritatea crescatorilor moderni darama bucatica cu bucatica, ceea ce au construit cei mentionati, condusi de ban sau faima (sau dorinta de a gasi faima).
a punctat f.b. deoarece omul e in tema cu "problemele" cainilor. e medic vet.(un doctor foarte bun- meserias cum se spune) si pe deasupra si crescator de C.G. de multi ani.

zimbris

  • Guest
Re: Adevarul despre SV
« Reply #16 on: February 17, 2011, 12:29:45 PM »
bun...

vegas du haut Mansard.... banuiesc ca stiti numele...
ce ziceti de asta.. mai exact, cum durerea mea ajunge si "campion"..??


Offline kangdanlin

  • SchH3
  • Posts: 2132
Re: Adevarul despre SV
« Reply #17 on: February 17, 2011, 12:34:21 PM »
asta ar trebui postat acolo unde poate sa-l vada mai multi :))...incredibil "campionul"
Attitude is a little thing that makes a big difference.
Winston Churchill

zimbris

  • Guest
Re: Adevarul despre SV
« Reply #18 on: February 17, 2011, 12:35:22 PM »
asta ar trebui postat acolo unde poate sa-l vada mai multi :))...incredibil "campionul"
pai.. tu ai vazut de cine e facuta filmarea...?   :lol:
in fine... din nou.. SV-ul.........

Offline kangdanlin

  • SchH3
  • Posts: 2132
Re: Adevarul despre SV
« Reply #19 on: February 17, 2011, 12:40:14 PM »
da
de fapt cred ca e destul de veche  daca stau sa ma gandesc
numai ca am uitat de clipul asta
campion adevarat ce sa zic  :angry:
Attitude is a little thing that makes a big difference.
Winston Churchill

Offline kangdanlin

  • SchH3
  • Posts: 2132
Re: Adevarul despre SV
« Reply #20 on: February 17, 2011, 12:43:35 PM »
iti dai seama daca campionul e asa...ceilalti in ce hal au fost?
sper ca nu scoate clipul de pe net
Attitude is a little thing that makes a big difference.
Winston Churchill

zimbris

  • Guest
Re: Adevarul despre SV
« Reply #21 on: February 17, 2011, 12:44:40 PM »
iti dai seama daca campionul e asa...ceilalti in ce hal au fost?

pai da.. asta nu mai e ceva nou, adica cel putin pt mine.. este linia de show cu toate cele, DE FAPT cred ca ar fi incorect sa ii analizam avand aceleasi asteptari pe care le avem de la cainii de lucru...

sper ca nu scoate clipul de pe net

already taken care of  ;)   :lol:

Offline kangdanlin

  • SchH3
  • Posts: 2132
Re: Adevarul despre SV
« Reply #22 on: February 17, 2011, 12:46:59 PM »
me 3  :grin:
Attitude is a little thing that makes a big difference.
Winston Churchill

Offline guest

  • Administrator
  • Posts: 0
Re: Adevarul despre SV
« Reply #23 on: February 17, 2011, 01:30:20 PM »
bun...

vegas du haut Mansard.... banuiesc ca stiti numele...
ce ziceti de asta.. mai exact, cum durerea mea ajunge si "campion"..??

Bullshit - asta e tot ce am de zis!

zimbris

  • Guest
Re: Adevarul despre SV
« Reply #24 on: March 04, 2011, 04:53:24 AM »
am gasit inca niste marfa de mestecat
materialul este de pe un site rusesc.. a trebuit sa traduc cu google in engleza sa pot intelege ce si cum..

Banuiesc ca exista materialul si in Germana, poate chiar in engleza.. o sa-l mai caut.

pe scurt, H R spune ca SV-ul nu ar trebui sa impuna atatea crescatorilor si sa ii curete de bani, pt ca multi crescatori nu fac fatza tuturor cerintelor.

http://gsd.ru/raiser-ellection

imi voi face timp sa caut / studiez materialul mai in detaliu, va merita efortul

zimbris

  • Guest
Re: Adevarul despre SV
« Reply #25 on: March 04, 2011, 04:55:45 AM »
pe acelasi site, inca un material interesant, despre "comisarul" Rex (daca va mai amintiti..). iar primele randuri care le-am putut citi in material suna cam asa" avem nevoie de un caine de lucru/serviciu, nu un caine de familie"

http://gsd.ru/rex

Offline guest

  • Administrator
  • Posts: 0
Re: Adevarul despre SV
« Reply #26 on: March 04, 2011, 05:03:00 AM »
Cu germana ma mai descurc, dar cu rusa...  :lol:

"avem nevoie de un caine de lucru/serviciu, nu un caine de familie"
:)

zimbris

  • Guest
Re: Adevarul despre SV
« Reply #27 on: March 04, 2011, 05:03:46 AM »
The article, translated from the German newspaper RHEIN-NECKAR-ZEITUNG for December 27-28, 1997.
Fewer and fewer German Shepherds are suitable for police work. No pedigree table, no "breed standard" do not decide whether this a good canine police dog or not.
According to the police state of Hesse, fewer and fewer German Shepherd German breeding lines suitable for use as police dogs. It is becoming harder and harder to find a suitable dog, says Manfred Villnat, head of Hessian Police Academy in Myuhlgeyme am Main. Only every fifth dog is being tested for use as a police officer. "Beauty is clearly ahead of functionality" - says Villnat the "breed standard" razvedencheskih organizations. As a result, "Inspector Rex" more and more often come from countries in Eastern Europe where the German Shepherd Dog, supposedly less corrupt.
"We need a working dog, not the family dog," - say coaches. They need toughness, courage, fighting instinct, and "certain natural energy."
Among the 320 dogs Hesse, approximately 260 - German Shepherds. We can not say that it is remarkable in terms of exterior dog - fur of some of them too long, the teeth out of order or there is only one testicle.


zimbris

  • Guest
Re: Adevarul despre SV
« Reply #28 on: March 04, 2011, 05:46:30 AM »
off-topic

de pe acelasi site, sora de cuib cu Don Stasi, Dora (ce "sfrijita" e  :lol: )


zimbris

  • Guest
Re: Adevarul despre SV
« Reply #29 on: March 04, 2011, 05:47:50 AM »
multam pt traducere Thara  :)  sunt cateva erori dar asta se datoreaza traducerii eronate facute de Google.