Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home4/rcan5730/public_html/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
In apararea liniei de lucru
Hello Guest

Author Topic: In apararea liniei de lucru  (Read 18180 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline prototype

  • Global Moderator
  • Posts: 2146
Re: In apararea liniei de lucru
« Reply #165 on: April 28, 2013, 06:44:07 AM »
Sunt pareri cum ca e normal ca la expo, soul sa fie privilegiat. Ideea e ca si la lucru, tot soul are intaietate. Ti se transmite subtil ca exemplarele de lucru nu sunt autentice.

Offline guest

  • Administrator
  • Posts: 0
Re: In apararea liniei de lucru
« Reply #166 on: April 28, 2013, 06:50:33 AM »
Sunt pareri cum ca e normal ca la expo, soul sa fie privilegiat.
Eu nu sunt de acord cu asta. Pentru ca, indiferent de varietate (show sau lucru), INCA vorbim de o singura rasa. Daca exemplarul de lucru este mai corect si mai bun decat cel de show, mi s-ar parea corect sa aiba intaietate. Cata vreme vorbim de aceeasi rasa, mi se pare corect sa se aplice acelasi standard. Doar ca, daca ar fi asa, cred ca majoritatea cainilor de show n-ar mai avea ce sa caute in expozitii, in opinia mea au defecte grave anatomice...
Ti se transmite subtil ca exemplarele de lucru nu sunt autentice.
Sau uneori, chiar pe fata, direct. Cand de fapt, lucrurile stau complet invers. Nu trebuie uitat nici o secunda faptul ca cei cu show-ul s-au "desprins" de rasa. CG-ul era unul singur, pana cand niste "destepti" s-au gandit sa-l creasca numai pentru "frumusete". Alegand sa procedeze asa, in timp s-au separat de ceea ce era Ciobanescul German. Iar acuma ii calca in picioare pe ceilalti.


Offline guest

  • Administrator
  • Posts: 0
Re: In apararea liniei de lucru
« Reply #167 on: April 28, 2013, 06:56:12 AM »
Cata vreme vorbim de aceeasi rasa, mi se pare corect sa se aplice acelasi standard. Doar ca, daca ar fi asa, cred ca majoritatea cainilor de show n-ar mai avea ce sa caute in expozitii, in opinia mea au defecte grave anatomice...
De ce spun asta :

Linia superioara decurge incepand de la baza gatului peste greabanul inalt si lung, peste spatele drept, pana la crupa usor lasata, fara o intrerupere vizibila.

Asta este un fragment din standard... pana ce cainii de show sunt complet pe langa, sa nu mai vorbim de exemplarele "rupte" de la jumatatea spatelui...

Offline prototype

  • Global Moderator
  • Posts: 2146
Re: In apararea liniei de lucru
« Reply #168 on: April 28, 2013, 06:56:20 AM »
Pai cine e de acord? Bineinteles ca e deplasat sa afirmi asa ceva.
Unor astfel de oameni, soul corespunde standardului. E vorba de CG modern, in care cel de lucru nu-si gaseste locul. :dizzy:

Totusi, cum sa-ti placa un sou? :huh:

Offline AXX Police Tracker

  • SchH3
  • Posts: 595
Re: In apararea liniei de lucru
« Reply #169 on: April 28, 2013, 07:42:21 AM »
Linia superioara decurge incepand de la baza gatului peste greabanul inalt si lung, peste spatele DREPT, pana la crupa U S O R lasata,

Asta este un fragment din standard...
:yes:
REAL = old school-East blood-straight back

Offline guest

  • Administrator
  • Posts: 0
Re: In apararea liniei de lucru
« Reply #170 on: April 28, 2013, 12:43:15 PM »
Ia haide sa mai aruncam o privire mica peste cateva amanunte din standard in ceea ce priveste aspectul...  :lol:

Regiunea lombara este lata, scurta, puternic dezvoltata si bine muscularizata. Crupa trebuie sa fie lunga si usor lasata (cca. 230 fata de orizontala) si sa treaca, fara o intrerupere a liniei superioare, spre baza cozii.

Coastele trebuie sa aiba o curbura moderata. Toracele cu coaste prea curbate (sub forma de butoi) este la fel de defectuos ca si toracele cu coaste plate.

Anul trecut am avut ocazia sa vad un exemplar "de show" care nu cred ca masura mai mult de 10-12 cm in zona bazinului. Eram insotita de o persoana, care s-a crucit la vederea cainelui. Privit de sus, era identic cu o scandura, coastele plate... Jaretii erau lipiti unul de celalalt, ca mai apoi, labele piciorului erau orientate in exterior. Proprietarul era mandru de caine..


Pieptul trebuie sa fie moderat de lat. Partea inferioara a pieptului este pe cat posibil de lunga si de dezvoltata. Adancimea pieptului trebuie sa fie de cca. 45% pana la 48% din inaltimea pana la greaban.

Daca asta au inteles ei prin "moderat de lat"... lips.sealed

Offline guest

  • Administrator
  • Posts: 0
Re: In apararea liniei de lucru
« Reply #171 on: April 28, 2013, 01:48:32 PM »
Pe bune. La EDS a fost un mascul sur, de lucru, din canisa arbitrului respectiv. S-a plasat chiar bine, din cate mi-aduc aminte.Am mai vazut o femela la campionatul de club din 2011. Dar, in fine....
Nu tot ce e sur inseamna ca e si CG de lucru!

ben

  • Guest
Re: In apararea liniei de lucru
« Reply #172 on: April 28, 2013, 01:54:38 PM »
Nu tot ce e sur inseamna ca e si CG de lucru!
Pai da dar multi nu stiu asta. Probabil se echilibreaza cu cei care nu stiu ce rasa e un Cg sur  :grin:

Offline guest

  • Administrator
  • Posts: 0
Re: In apararea liniei de lucru
« Reply #173 on: April 28, 2013, 02:01:22 PM »
Da, din pacate am vazut ca sunt cam la moda CG-ii de show cu culori de CG de lucru.

ben

  • Guest
Re: In apararea liniei de lucru
« Reply #174 on: April 28, 2013, 02:04:19 PM »
Pt ca nu se intereseaza lumea. In acelasi timp si pt ca sunt dezinformatori, o gramada.

Offline guest

  • Administrator
  • Posts: 0
Re: In apararea liniei de lucru
« Reply #175 on: April 28, 2013, 02:06:14 PM »
Pt ca nu se intereseaza lumea. In acelasi timp si pt ca sunt dezinformatori, o gramada.
Corect.

Offline guest

  • Administrator
  • Posts: 0
Re: In apararea liniei de lucru
« Reply #176 on: April 28, 2013, 11:53:15 PM »
Nu tot ce e sur inseamna ca e si CG de lucru!
Aseara n-am mai avut vreme, dar uite aici, doua exemplare sure din linie de show, tata si fiu. Nu au absolut nimic de-a face cu CG-ul de lucru. Tot asa, sunt si la noi unele exemplare sure din linii de show.




Offline adelavet

  • SchH1
  • Posts: 236
Re: In apararea liniei de lucru
« Reply #177 on: April 29, 2013, 01:00:15 AM »
No comment...din pacate si eu stiu pe cineva care are in zona canisa de cg de show bineinteles multiplii campioni bla-bla si continua sa imperecheze masculi criptorhizi si cu displazie fara nici o jena ca doar puii au pedigree, si omul da 300 euro ca nu stie