Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home4/rcan5730/public_html/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
RSV2000
Hello Guest

Author Topic: RSV2000  (Read 2065 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zimbris

  • Guest
RSV2000
« on: August 10, 2010, 03:18:30 AM »
Citesc prin alte forumuri internationale despre noul club RSV2000 si as vrea sa abordam si noi aici acest topic.
E interesant sa vad ca din ce in ce mai multi adepti ai CG-ului de lucru doresc sa se faca o despartire oficiala a celor 2 linii ale rasei, datorita diferentelor clare atat in privinta caracterului cat si a fizicului. Prin urmare, unii isi pun intrebarea daca noul club RSV2000 este / ar putea fi raspunsul, solutia pt aceasta situatie. La randul nostru, eu si 'dux' incercam sa aflam cat mai multe despre modul de functionare al clubului, din aceleasi motive precum cele descrise mai sus.
Voi lua legatura cu cei de la Club si va voi tine la curent cu ce anume discutam.

There are talks in international forums on the new club RSV2000 and I would like us to approach the thread here as well.
it is interesting to note that more and more working GSD owners / breeders would like to see that a clear and official break is done between the two lines of the breed, obviously because of the differences in both temperament and structure. And so, many wonder if the new RSV2000 is the answer, the solution to this issue. 'dux' and yself have also decided to try and find out the parameters by which the new club activates, for the same reasons as those described above.
I will contact the club and keep you updated on details accordingly.

Offline kangdanlin

  • SchH3
  • Posts: 2132
Re: RSV2000
« Reply #1 on: August 10, 2010, 03:54:27 AM »
buna idee
eu cred ca cele 2 curente in prezent, ar trebui sa se desparta in 2 rase diferite....arata diferit, si sunt selectati cu scopuri diferite...asa cei cu cg de lucru nu ar mai fi discriminati
daca si selectia s-ar face diferit (nu sport) in noul club as fi si eu interesat
Attitude is a little thing that makes a big difference.
Winston Churchill

zimbris

  • Guest
Re: RSV2000
« Reply #2 on: August 10, 2010, 04:02:00 AM »
Nu.. selectia se va face tot in maniera "sport", cum spui, doar ca se va arbitra serios, nu cu indulgenta... spun asta aducandu-mi aminte de BSZS-ul de anul trecut unde atentatorii au lucrat atat de bland... si tot au picat 40% din caini...

Oricum, noi luam in considerare la modul serios, afilierea la un astfel de club, daca intr-adevar el se dovedeste a fi ceea ce speram si credem.

Citesc in alte forumuri si uni spun ca despartirea intre cele 2 rase s-a produs de ceva timp, doar ca nimeni nu articuleaza asta oficial.

Offline kangdanlin

  • SchH3
  • Posts: 2132
Re: RSV2000
« Reply #3 on: August 10, 2010, 04:21:07 AM »
Nu.. selectia se va face tot in maniera "sport", cum spui, doar ca se va arbitra serios, nu cu indulgenta... spun asta aducandu-mi aminte de BSZS-ul de anul trecut unde atentatorii au lucrat atat de bland... si tot au picat 40% din caini...

Oricum, noi luam in considerare la modul serios, afilierea la un astfel de club, daca intr-adevar el se dovedeste a fi ceea ce speram si credem.

Citesc in alte forumuri si uni spun ca despartirea intre cele 2 rase s-a produs de ceva timp, doar ca nimeni nu articuleaza asta oficial.
cand spun sport, ma refer la ceea ce se puncteaza de obicei in sport...daca latra frumos, daca face aportul cu bucla aia in loc sa-l ia direct etc....detalii din astea
si se puncteaza putin spiritul cainelui
Attitude is a little thing that makes a big difference.
Winston Churchill

zimbris

  • Guest
Re: RSV2000
« Reply #4 on: August 10, 2010, 04:35:01 AM »
aha, am inteles.
era fain modul de punctare in fosta RDG. Si ar mai fi bun si modul de punctare din competitiile gen PSA, unde intr-adevar se promoveaza spiritul combativ al cainelui.

Offline bobo70

  • SchH3
  • Posts: 1178
Re: RSV2000
« Reply #5 on: August 10, 2010, 11:29:03 AM »
Si eu cred ca o despartire este ca si facuta clar. Daca la orice expozitie cei de lucru sunt arbitrati separat ca fiind altceva, sunt prezentati ca un element de nedorit al rasei, atunci ar fi cazul ca si in practica sa se desparta definitiv si irevocabil cele doua rase. Oricum convietuirea in comun a celor doua linii nu mai este demult un fapt real si ne aduce numai dezavantaje noua celor de lucru. Personal nu vad absolut nici un motiv pentru care ar trebui mentinuta situatia actuala. Parerea mea...... Iar parte cu sportul sau mai putin sportul este inca departe de a se lamuri definitiv. Sa ne ajute Dumnezeu sa vedem facuta intai principala treaba, "divortul" de linia de show si apoi putem sa discutam despre lucrurile astea, nu avem pareri chiar atat de diferite precum pare.

zimbris

  • Guest
Re: RSV2000
« Reply #6 on: August 10, 2010, 07:08:09 PM »
Si eu cred ca o despartire este ca si facuta clar. Daca la orice expozitie cei de lucru sunt arbitrati separat ca fiind altceva, sunt prezentati ca un element de nedorit al rasei, atunci ar fi cazul ca si in practica sa se desparta definitiv si irevocabil cele doua rase. Oricum convietuirea in comun a celor doua linii nu mai este demult un fapt real si ne aduce numai dezavantaje noua celor de lucru. Personal nu vad absolut nici un motiv pentru care ar trebui mentinuta situatia actuala. Parerea mea...... Iar parte cu sportul sau mai putin sportul este inca departe de a se lamuri definitiv. Sa ne ajute Dumnezeu sa vedem facuta intai principala treaba, "divortul" de linia de show si apoi putem sa discutam despre lucrurile astea, nu avem pareri chiar atat de diferite precum pare.

corect.. acum, ramane sa asteptam, sa vedem ce si cum... noi speram sa il putem aduce pe H Raiser aici si sa stam de vb...

Offline kangdanlin

  • SchH3
  • Posts: 2132
Re: RSV2000
« Reply #7 on: August 15, 2010, 12:01:50 AM »
ipotetic vorbind...cum ar fi mai corect in cazul in care cele doua linii s-ar separa.....vechiul caine ddr, sa pastreze numele/denumirea de rasa...la urma urmei el a fost primul inregistrat ca rasa sub denumirea de ciob german....sau astia de show sa pastreze denumirea de ciobanesc german desi ca si aparitie sunt mai recenti, si diferiti si ca aspect si temperament de cainii initial inregistrati?
Attitude is a little thing that makes a big difference.
Winston Churchill

Offline bobo70

  • SchH3
  • Posts: 1178
Re: RSV2000
« Reply #8 on: August 15, 2010, 12:38:40 AM »
Parerea mea este sa-si pastreze fiecare numele pe care il are in mod natural si acum, respectiv CG linie de lucru si linie de show, numai sa fie doua rase diferite (asa cum si sunt dealtfel) si arbitrate separat (asa cum se si intampla in realitate). Nu cred ca este necesar sa schimbe fundamental denumirea niciuna dintre variante. Exact ca in cazul Ciobanestilor Belgieni, toti sunt belgieni cu varietatile: Malinois, Groenendael, Tervueren si Laeken. Si astfel nu se cearta nimeni, sunt toti Ciobanesti Germani cu varietatile fiecaruia.

P.S. Aaaaa, era sa uit ca exista cu par lung in ambele linii, deci uite ca am facut si noi de patru varietati   :laugh:

zimbris

  • Guest
Re: RSV2000
« Reply #9 on: January 29, 2011, 03:43:31 PM »

zimbris

  • Guest
Re: RSV2000
« Reply #10 on: May 08, 2011, 01:53:17 AM »