Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home4/rcan5730/public_html/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Atentie! Beware!
Hello Guest

Author Topic: Atentie! Beware!  (Read 2426 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ben

  • Guest
Atentie! Beware!
« on: May 01, 2013, 01:16:48 PM »
Apar cam des cazurile in care cainele moare strangulat, pe motiv ca stapanul a uitat zgarda pe caine, sau alte motive asemanatoare.
Va rog, de dragul cainelui pe care il iubiti, aveti grija la astfel de detalii!

Offline guest

  • Administrator
  • Posts: 0
Re: Atentie! Beware!
« Reply #1 on: May 01, 2013, 01:18:45 PM »
Din pacate cam da, cred ca e bine ca "in afara programului" cainele sa nu fie lasat cu zgarda la gat pe cat posibil, mai ales daca e strangulanta.

Offline guest

  • Administrator
  • Posts: 0
Re: Atentie! Beware!
« Reply #2 on: May 06, 2013, 05:13:31 AM »
Alt aspect FOARTE important, odata cu venirea caldurii : NU lasati cainele/cainii in masina! Daca nu il puteti lua cu voi, nu-l luati deloc mai bine, decat sa il lasati sa astepte in masina. Chiar si cu geamurile deschise sau aer conditionat, riscul sa moara din cauza caldurii e foarte mare, daca ramane pe timp mai indelungat inauntru, fara apa in special.

Offline bobo70

  • SchH3
  • Posts: 1178
Re: Atentie! Beware!
« Reply #3 on: May 20, 2014, 09:12:34 PM »
Stiu ca este un post de anul trecut, dar voiam sa adaug ca zgarda strangulanta simpla nu se pune in orice fel pe gatul cainelui. Din pacate, am observat pe propria-mi piele, ca niciunul dintre comerciantii acestui gen de produs, nu stiu absolut nimic despre felul in care se pozitioneaza corect aceasta zgarda pe gatul cainelui si astfel pot aparea mult mai usor accidente urate.

Offline guest

  • Administrator
  • Posts: 0
Re: Atentie! Beware!
« Reply #4 on: May 20, 2014, 10:37:29 PM »
Nu-i nimic ca e o postare veche, oricand prind bine sfaturi si informatii noi. Care ar fi metoda corecta de pozitionare? Eu stiam ca asa ca si cu zgarda de forta, aceasta trebuie sa sta cat mai sus pe gat si nu la baza acestuia.

Offline bobo70

  • SchH3
  • Posts: 1178
Re: Atentie! Beware!
« Reply #5 on: May 21, 2014, 11:37:29 AM »
Zgarda strangulanta este periculoasa atunci cand pozitia ei este gresita. Incerc sa fac niste poze, sau mai bine un clip video, pentru a fii cat mai explicit.... Imediat ce am timp pentru asta, o sa prezint pe scurt pozitionarea corecta a zgarzii strangulante.

Offline guest

  • Administrator
  • Posts: 0
Re: Atentie! Beware!
« Reply #6 on: May 22, 2014, 01:34:11 AM »
 :ok:
Eu una astept asta cu interes.

Offline bobo70

  • SchH3
  • Posts: 1178
Re: Atentie! Beware!
« Reply #7 on: June 07, 2014, 01:21:56 AM »
Imi pare rau de intarziere, dar am fost foarte ocupat cu antrenamentele in ultima perioada.
Astazi am reusit sa filmez un scurt material, sper ca suficient de explicit, legat de folosirea corecta a zgarzii strangulante din lant.
Voi posta aici link-ul si un adminmistrato/moderator, il poate modifica pentru o mai buna vizionare:


Offline guest

  • Administrator
  • Posts: 0
Re: Atentie! Beware!
« Reply #8 on: June 07, 2014, 01:40:05 AM »
Multumim tare mult, prinde foarte bine de stiut! Eu asa pun zgarda in mod normal la gatul cainelui, mereu mi s-a parut ceva logic; invers (in varianta incorecta) cred ca m-ar deranja si pe mine in clipa in care tin lesa, modul in care ar fi pusa.

P.S. Am editat eu link-ul, acum se vede direct in forum.  :)

Offline prototype

  • Global Moderator
  • Posts: 2146
Re: Atentie! Beware!
« Reply #9 on: June 07, 2014, 04:16:23 AM »
Da' ce faceti, puneti metal la gatul cainilor? Nu va e teama ca ar putea avea probleme cervicale? Trebuie pusa o zgarda de piele cu o captuseala moale. :lol:

Intr-o nota mai serioasa, e interesanta chestia.