Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home4/rcan5730/public_html/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Agresiv natural sau coleric? / Civil or choleric?
Hello Guest

Author Topic: Agresiv natural sau coleric? / Civil or choleric?  (Read 4239 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline istvan

  • SchH1
  • Posts: 271
  • Miercurea Ciuc
Agresiv natural sau coleric? / Civil or choleric?
« on: February 11, 2013, 09:23:06 AM »
 E artagaosa la cine e frica, e un caine coleric,dar colericul intra repede in inhibitie.

ben

  • Guest
Re: Agresiv natural sau coleric? / Civil or choleric?
« Reply #1 on: February 11, 2013, 09:25:38 AM »
E artagaosa la cine e frica, e un caine coleric,dar colericul intra repede in inhibitie.

Bun...
E o afirmatie pertinenta dar va trebui sustinuta. Una la mana, de ce anume tii sa faci afirmatia, banuiesc ca ai vazut cateaua, o cunosti..
Apoi, explica putin in detalii, ce anume vrei sda scoti in evidenta cand spui de colericitate.
DAR, daca scopul tau e o rafuiala anume, fa-o te rog pe privat, cu Schwarz si hai sa respectam regulile de buna desfasurare ale forumului.

ben

  • Guest
Re: Agresiv natural sau coleric? / Civil or choleric?
« Reply #2 on: February 11, 2013, 09:25:55 AM »
Promit sa o filmez la o sesiune de agitare cum faceti voi, la manson sau costum trebue sa ma ajute cineva.. nu ma pricep! Voi pune cu Hera dinalea. :)
:rockon:

Offline istvan

  • SchH1
  • Posts: 271
  • Miercurea Ciuc
Re: Agresiv natural sau coleric? / Civil or choleric?
« Reply #3 on: February 11, 2013, 09:35:39 AM »
 Nu am spus din rea intentie, chiar au probleme de a controla, interesant ca eu am dat mana si la mine e labrador, ne-am intilnit la o expozitie, dar ma deranjeaza faptul ca in caine dominant care din cauza omului reactioneaza coleric latra cand te apropii si dupa aia mucles e prezentat ca un caine de paza. Nu mi se pare corect.

Offline istvan

  • SchH1
  • Posts: 271
  • Miercurea Ciuc
Re: Agresiv natural sau coleric? / Civil or choleric?
« Reply #4 on: February 11, 2013, 09:38:23 AM »
 Coleric inseamna pentru mine ca are reactii nervoase ,vrea sa intimideze dar cand stimulul se intensifica intra in inhibitie.

ben

  • Guest
Re: Agresiv natural sau coleric? / Civil or choleric?
« Reply #5 on: February 11, 2013, 09:40:12 AM »
Nu am spus din rea intentie, chiar au probleme de a controla, interesant ca eu am dat mana si la mine e labrador, ne-am intilnit la o expozitie, dar ma deranjeaza faptul ca in caine dominant care din cauza omului reactioneaza coleric latra cand te apropii si dupa aia mucles e prezentat ca un caine de paza. Nu mi se pare corect.

Aha.. inteleg; e interesanta treaba asta cu colericitatea, ma gandesc si eu la ea pt ca multi confunda un caine bun in paza reala cu un caine coleric si sunt lucruri diferite. S-au suparat MULTI ca am am facut afirmatia asta dar este una pur tehnica, nu personala.
Oricum, in timp ne vom cunoaste mai bine si ne vom cunoaste si cainii, ceea ce e super.
Rugamintea mea ar fi ca, in topicul Sarei, orice avem de spus sa o facem constructiv si cu respect fatza de caine si proprietar si asa ne vom intelege bine.
O filmare cu Sasha va lamuri cateva aspecte, de-aia de ani buni de zile eu tot trambitez pe tema asta, a postatului de clipuri video. Cine are ochi si stie ce sa vada, vede.

Offline Schwarz

  • SchH3
  • Posts: 1112
Re: Agresiv natural sau coleric? / Civil or choleric?
« Reply #6 on: February 11, 2013, 09:40:17 AM »
Nu am spus din rea intentie, chiar au probleme de a controla, interesant ca eu am dat mana si la mine e labrador, ne-am intilnit la o expozitie, dar ma deranjeaza faptul ca in caine dominant care din cauza omului reactioneaza coleric latra cand te apropii si dupa aia mucles e prezentat ca un caine de paza. Nu mi se pare corect.

Sasha la tine labrador? :)) Eu cred ca te inseli. In nici un caz nu este „mucles”! Cred ca ai uitat ca ai fost la mine in casa si sti cum sta treaba cu ea.
Nu ai pus niciodata mana pe ea. De altfel nimeni nu a pus, inafara de Suca, dresorul care a pregatit-o pentru BH.
"Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont!"

ben

  • Guest
Re: Agresiv natural sau coleric? / Civil or choleric?
« Reply #7 on: February 11, 2013, 09:41:15 AM »
Coleric inseamna pentru mine ca are reactii nervoase ,vrea sa intimideze dar cand stimulul se intensifica intra in inhibitie.
Sunt de acord, am vazut deja un numar marisor de astfel de caini care mi-au fost prezentati drept "caini duri".
Mut postarile astea intr-un topic nou la sectiunea dresaj, sa respectam terenul Sashei si implicit a lui Schwarz.

Offline istvan

  • SchH1
  • Posts: 271
  • Miercurea Ciuc
Re: Agresiv natural sau coleric? / Civil or choleric?
« Reply #8 on: February 11, 2013, 09:41:27 AM »
 Poti intrebi pe BoBo ca era acolo , dar era cu tatal tau.

Offline Schwarz

  • SchH3
  • Posts: 1112
Re: Agresiv natural sau coleric? / Civil or choleric?
« Reply #9 on: February 11, 2013, 09:42:25 AM »
Filmarile astea sunt de atunci de cand ai vazut-o tu..




"Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont!"

ben

  • Guest
Re: Agresiv natural sau coleric? / Civil or choleric?
« Reply #10 on: February 11, 2013, 09:43:35 AM »
Bun, haideti sa abordam un subiect delicat si frumos in acelasi timp, pt cei pasionati de cainii mai duri.

Offline istvan

  • SchH1
  • Posts: 271
  • Miercurea Ciuc
Re: Agresiv natural sau coleric? / Civil or choleric?
« Reply #11 on: February 11, 2013, 09:44:05 AM »
 Da nu vreu sa continui discutia, credeti ce vreti . Asta nu e agitare, nu e presiune .

ben

  • Guest
Re: Agresiv natural sau coleric? / Civil or choleric?
« Reply #12 on: February 11, 2013, 09:45:01 AM »
Istvan, am mutat dialogul la sectiunea "dresaj".

Offline prototype

  • Global Moderator
  • Posts: 2146
Re: Agresiv natural sau coleric? / Civil or choleric?
« Reply #13 on: February 11, 2013, 11:44:00 AM »
Da nu vreu sa continui discutia, credeti ce vreti . Asta nu e agitare, nu e presiune .

Continua discutia, e interesanta. Sunt oameni ca mine care vor sa afle cate una, alta.


Offline Man Stopper

  • SchH3
  • Posts: 1683
Re: Agresiv natural sau coleric? / Civil or choleric?
« Reply #14 on: February 14, 2013, 07:59:53 AM »
Looks like another interesting topic.
Unfortunately cannot translate..!