Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home4/rcan5730/public_html/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Cainele de 'real' / The 'real' dog
Hello Guest

Author Topic: Cainele de 'real' / The 'real' dog  (Read 22152 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline prototype

  • Global Moderator
  • Posts: 2146
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #180 on: March 25, 2013, 04:17:33 AM »
Intrebam daca expresia "caine de real", pe care multi o iau in deradere, a aparut in urma constatarii faptului ca au inceput sa apara caini din ce in ce mai slabi care nu fac fata unei situatii reale? Adica daca rasa ar fi mers intr-o directie buna, CG era asa cum zice standardul si nemaifiind caini slabi, toti erau apti sa faca fata unei adevarate provocari, deci toti erau cumva de "real". Sau, hai, nu toti, dar majoritatea.

Offline guest

  • Administrator
  • Posts: 0
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #181 on: March 25, 2013, 05:50:31 AM »
Eu am inteles (sper) ce zice Prototype si chiar m-am gandit la asta in timp. Termenul "caine de real" a aparut pentru a defini cainii capabili sa faca fata situatiilor reale, sa-i deosebeasca de ceilalti printr-o denumire. Cred ca, cu timpul s-a simtit tot mai acut nevoia denumirii asteia in cadrul anumitor caini, pentru diferentiere. Daca rasa n-ar fi luat-o atat de rau la vale probabil ca termenul asta nu s-ar fi nascut. Termen care (stiu ca s-a mai spus cu alte ocazii) nu la noi in Romania s-a inventat. Spun asta pentru ca am vazut de-a lungul timpului persoane care au ras de "cainele de real" si ziceau ca e o inventie romaneasca. Este suficient sa arunce omul o privire pe forumuri si site-uri straine ca sa intalneasca si acolo "real protection".

ben

  • Guest
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #182 on: March 25, 2013, 07:42:49 AM »
Intrebam daca expresia "caine de real", pe care multi o iau in deradere, a aparut in urma constatarii faptului ca au inceput sa apara caini din ce in ce mai slabi care nu fac fata unei situatii reale? Adica daca rasa ar fi mers intr-o directie buna, CG era asa cum zice standardul si nemaifiind caini slabi, toti erau apti sa faca fata unei adevarate provocari, deci toti erau cumva de "real". Sau, hai, nu toti, dar majoritatea.
Da, spui foarte bine; foarte probabil ca, daca se facea selectia asa cum trebuia facuta (si cum s-a facut in DDR ani buni de zile, probabil pana la daramarea Zidului) majoritatea cainilor erau suficient de buni pt lucrul de paza si protectie reala; in anii 80 - 90 erau si exemplare mai slabe in caracter dar balanta inclina altfel acum in anii nostri, cei slabi - sau nu suficient de buni pt lucrul politienesc de strada, sa spunem - sunt mai multi la numar. Astea s-au intamplat pt ca au dominat cele doua mari curente in istoria rasei, unul si cel mai destructiv a fost desigur cel cu "show-ul", unde s-a pus mult accentul pe aspect (cu toate ca uite care e rezultatul final.. no comment..) iar al doilea fiind drive-ul, respectiv dorinta de a avea un caine care lucreaza cam ca la apasari de clic de mouse, ma gandesc.
Cei care iau termenii astia in deradere o fac pt ca nu au avut termen de comparatie; ei vad un caine ca fiind cel mai bun (cand de fapt nu ce era cu adevarat "bun" candva) si ala e etalonul, nu ai cum sa-l convongi de una alta, cu atat mai putin ca traim in anii in care chiar greu dai de caini buni de real.
Cei care ataca "realul" sunt cei care sunt inclinati catre sport si dreseaza sportiv. "Greii" internationali (mai putin cei care au banul in ochi si se fac ca ploua) in domeniul CG vorbesc despre lucrurile astea, de cainele care nu mai e ce era candva ("real dog") dar uite ca ai profesionisti locali care dau cu pumnul in masa si spun ei cum stau lucrurile. Cumva ii inteleg, pt ca (in opinia mea) sunt limitati in background si implicit perspectiva, ei neavand, cum spuneam, element de comparatie.

Eu stiu cam care sunt cei care iau in deradere "realul", in fata unora din ei chiar m-am deschis si cumva m-au injunghiat pe la spate.. dincolo de aspectul asta insa, realitatea ramane neschimbata - am introdus in circulatie termenii "de real" pt ca era o nevoie de asa ceva, fie ca vor uni sa recunoasca sau nu.

ben

  • Guest
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #183 on: March 25, 2013, 08:17:07 AM »
Eu am inteles (sper) ce zice Prototype si chiar m-am gandit la asta in timp. Termenul "caine de real" a aparut pentru a defini cainii capabili sa faca fata situatiilor reale, sa-i deosebeasca de ceilalti printr-o denumire.
Corect.

Offline prototype

  • Global Moderator
  • Posts: 2146
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #184 on: March 25, 2013, 08:58:48 AM »
Detaliata si clara postarea ta.

A nu crede in ceea ce inseamna un caine de real, nu mi se pare neobisnuit sau de condamnat, dar a lua in ras treaba asta, e deja o chestie de rautate. Banuiesc ca ironiile vin sau se bazeaza pe ideea gresita cum ca real = zmeu. Nu, real nu este acelasi lucru cu zmeul. Chiar si zmeul a fost infrant de Greuceanu. :)

Practic, cei cu o viziune gresita asupra a ceea ce inseamna sau a insemnat Ciobanescul German, cu un curent de selectie facut dupa ureche, nu-si dau seama ca tocmai ei au dat nastere, ca sa zic asa, la termenul de "real". Deci cumva ei rad de o chestie provocata tocmai de ei insisi. Hi hi, ce joc de cuvinte! :pretty2:



ben

  • Guest
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #185 on: March 25, 2013, 09:14:48 AM »
Chiar si zmeul a fost infrant de Greuceanu. :)
:grin:

Mai... ne putem da cu parerile de cate culori or fi ele si pot fi uni cat vor ei de rai, realitatea este ca, CG-ul nu mai e "zmeul" (hai sa folosesc termenul asta si eu  :grin: ) din anii 80-90, desi sunt si exceptii, caini care nu dau inapoi intr-un conflict real. Mie-mi plac uni din cainii din tzara, cei care au sangele inca destul de "clasic", vestul se face din ce in ce mai simtit si se pierde estul treptat, daca initial a fost vorba de liniile DDR, acum si linia CZ e pusa la bataie.. in cativa ani de zile vom vedea ce se alege si de ea.
Daca cei care ne dorim sa ramana in peisaj cainele "vechi", ne acem treaba bine.. lucrurile vor arata mai bine.. sper..
Pana una alta, multi fac nu crestere, ci inmultire.. catei pe banda.. dar deja schimb directia topicului cu afirmatia asta asa ca pun frana.

Offline prototype

  • Global Moderator
  • Posts: 2146
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #186 on: March 25, 2013, 11:12:53 AM »
Se poate pastra ceva din CG-ul care a fost odata, trebuie doar buna credinta. ;)

ben

  • Guest
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #187 on: March 25, 2013, 11:30:07 AM »
trebuie doar buna credinta. ;)
...si strategie buna. Restul e inmultire.

Offline huby

  • SchH1
  • Posts: 212
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #188 on: March 25, 2013, 12:26:31 PM »
:grin:

......... Mie-mi plac uni din cainii din tzara .......

mi-ar placea enumeri cainii care iti plac
cat despre termenul de "real" mie nu imi place, pentru mine exista caini buni sau nu

ben

  • Guest
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #189 on: March 25, 2013, 12:32:21 PM »
mi-ar placea enumeri cainii care iti plac
cat despre termenul de "real" mie nu imi place, pentru mine exista caini buni sau nu
Pentru mine exista caine bun (sau destul de bun) pentru vecinul meu (de exemplu) si caine bun pt mine; ce e bun pt tine e posibil sa nu fie suficient de bun pt mine. S-a tot vorbit de aspectul cainilor "buni" pe teren, chiar impresionanti, dar nu atat de buni "pe strada".. acuma, ca nu esti de acord cu terminologia asta, e ok, nu ma astept ca toata lumea sa fie pe lungimea mea de unda, am tot spus asta. Nu vreaus a ma lungesc, s-a discutat km intregi pe subiectul asta.

Da-mi voie sa fiu rezervat in privinta mentionarii cainilor din tzara care-mi plac mie, am motivele mele.

Offline guest

  • Administrator
  • Posts: 0
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #190 on: March 25, 2013, 12:43:58 PM »
cat despre termenul de "real" mie nu imi place, pentru mine exista caini buni sau nu
Fie ca ne place sau nu, termenul EXISTA, tocmai ca sa defineasca o anumita "categorie" de caini.

Offline prototype

  • Global Moderator
  • Posts: 2146
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #191 on: March 25, 2013, 02:43:22 PM »
Eu cred ca prin termenul de "real" s-a incercat definirea acelui subiect care nu mai corespunde modelului modern.  :sick:
Adica, niste oameni care simt ceva pentru rasa, vazand directia in care s-au indreptat lucrurile, au zis: noi suntem cu cainii care erau odata, cainii care faceau fata unor chestii. Astia de azi, fiind doar niste plimbatori prin ring, nu sunt de "real", ci de "scena".

Offline prototype

  • Global Moderator
  • Posts: 2146
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #192 on: March 25, 2013, 03:08:57 PM »
cat despre termenul de "real" mie nu imi place, pentru mine exista caini buni sau nu
Cum ai descrie un caine bun? Ce anume il face sa fie asa?