Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home4/rcan5730/public_html/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Cainele de 'real' / The 'real' dog
Hello Guest

Author Topic: Cainele de 'real' / The 'real' dog  (Read 22150 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zimbris

  • Guest
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #15 on: February 27, 2010, 02:48:00 AM »
Quote from: "Man Stopper"
Wish i could get involved in this chat, but for now all i can say is that i love watching that Hulk Eurosportu clip.. Thats some REAL work !!!

That's exactly what we are chatting about, which one of the two dogs comes closer to the 'real' element, what do you think. Both those dogs are described to be power machines, needless to say we like'em both!! Personally I find Hulk to be closer tomy expectations, but Stucka is very impressive too.

Offline dux

  • SchH2
  • Posts: 326
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #16 on: February 27, 2010, 04:39:54 AM »
Stuka are atitudinea cainelui cu hiper drive de sport.specific liniilor vestice.cainii estici nu erau asa de ,,crizati'' dar in schimb atunci cand trebuiau sa atace o faceau cu multa hotarare si erau greu de oprit.
in 86 am avut un incident pe strada si l-am folosit pe Rex. Rex nu era un caine ,,crizat'' dar cand primea comanda nu ezita o clipa.nu l-am antrenat pe costum profi sau maneca profi pentru ca pe vremea aceea nu exista asa ceva in romania.dar calitatile lui naturale erau atat de bune incat dupa cateva sedinte de agresivitate Rex punea gura pe om indiferent daca se misca sau statea pe loc.
deaceea eu sustin ideea ca in primul rand genetica conteaza si apoi antrenamentul.daca nu are de la mama natura calitati de caine de protectie nu ai cum sa-l faci prin antrenament.cea mai buna descriere a cainelui de protectie(fight drive)cred ca a facut-o Volhard.ceea ce spune el in descrierea cainelui cu fight drive se regasea in cainii pe care i-am avut eu in anii 80.

Offline Man Stopper

  • SchH3
  • Posts: 1683
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #17 on: February 27, 2010, 06:21:21 AM »
Yeah i've seen Hulk a while back and have shown a few friends who dont know much about dogs and training... And they seem to enjoy it also, especially with the music and effects.. His a powerfull looking K9 also and i've always liked the look of Galant also, i imagine he must be a NO NONSENSE type of dog also...
Stuka is good also and would of excelled if he had been conditioned for civil type training i think, or would you guys think that he's not cut out for that type of work ? I have read that his Sire Brawnson has not produced much anything to talk about, although Brawnson i guess has made a name for himself being 1st Place 2000 and 2002 U.S National Dog Championships and working in a K9 Unit...It was exciting to hear when Von Forell brought over a pregnant female in 2000
Bella vom Rosenzweig who produced some nice females with Brawnson... Who have been used by Von Forell and other breeders here in Australia in the last decade or so..  Back to Hulk well there should be more tough dogs like that around... Also that dog Levi Praee is pretty good to watch also, although i cant recall what lines he is from...

zimbris

  • Guest
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #18 on: March 03, 2010, 03:27:06 PM »
I could be wrong but I think Lev Praee is the kennel name.. are you thinking of this dog?  http://http://www.pedigreedatabase.com/gsd/pedigree/465914.html

Offline guest

  • Administrator
  • Posts: 0
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #19 on: March 03, 2010, 03:31:28 PM »
Quote from: "zimbris"
I could be wrong but I think Lev Praee is the kennel name.. are you thinking of this dog?  http://http://www.pedigreedatabase.com/gsd/pedigree/465914.html
Apropos de Lev Praee, am pus ceva clipuri pe forum cu caini de-ai lor.
By the way, about Lev Praee, I put some videos on the forum with several dogs from their kennel.

Offline dux

  • SchH2
  • Posts: 326
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #20 on: March 05, 2010, 05:34:47 AM »
astazi Bianca mi-a dovedit ca-si merita blazonul de c.g. de lucru.am facut primul antrenament la protectie cu ea(are 6 luni) si s-a comportat excelent.cand atentatorul s-a apropiat cu bastonul ridicat si pasi inceti s-a zbarlit si a inceput sa latre .dupa aia cand atentatorul a inceput sa foloseasca biciul ziceai ca e turbata.si alta faza.de dimineata m-am dus cu ea in parc la socializare si au sarit vreo 4 maidanezi pe ea.nu a dat un pas inapoi.chiar pe unul la alergat bine de tot si s-a departat mult de mine.dar am vazut ca nu cauta protectia mea.a crescut inima-n mine cand am vazut ce curajoasa este mogaldeata.

Offline kangdanlin

  • SchH3
  • Posts: 2132
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #21 on: March 05, 2010, 06:21:43 AM »
Quote from: "dux"
astazi Bianca mi-a dovedit ca-si merita blazonul de c.g. de lucru.am facut primul antrenament la protectie cu ea(are 6 luni) si s-a comportat excelent.cand atentatorul s-a apropiat cu bastonul ridicat si pasi inceti s-a zbarlit si a inceput sa latre .dupa aia cand atentatorul a inceput sa foloseasca biciul ziceai ca e turbata.si alta faza.de dimineata m-am dus cu ea in parc la socializare si au sarit vreo 4 maidanezi pe ea.nu a dat un pas inapoi.chiar pe unul la alergat bine de tot si s-a departat mult de mine.dar am vazut ca nu cauta protectia mea.a crescut inima-n mine cand am vazut ce curajoasa este mogaldeata.
1ok  felicitari   is curios ce fel o sa se faca cand ajunge mare
Attitude is a little thing that makes a big difference.
Winston Churchill

Offline guest

  • Administrator
  • Posts: 0
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #22 on: March 05, 2010, 07:20:38 AM »
Quote from: "dux"
astazi Bianca mi-a dovedit ca-si merita blazonul de c.g. de lucru.am facut primul antrenament la protectie cu ea(are 6 luni) si s-a comportat excelent.cand atentatorul s-a apropiat cu bastonul ridicat si pasi inceti s-a zbarlit si a inceput sa latre .dupa aia cand atentatorul a inceput sa foloseasca biciul ziceai ca e turbata.si alta faza.de dimineata m-am dus cu ea in parc la socializare si au sarit vreo 4 maidanezi pe ea.nu a dat un pas inapoi.chiar pe unul la alergat bine de tot si s-a departat mult de mine.dar am vazut ca nu cauta protectia mea.a crescut inima-n mine cand am vazut ce curajoasa este mogaldeata.

zimbris

  • Guest
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #23 on: March 05, 2010, 01:02:50 PM »
Quote from: "dux"
astazi Bianca mi-a dovedit ca-si merita blazonul de c.g. de lucru.am facut primul antrenament la protectie cu ea(are 6 luni) si s-a comportat excelent.cand atentatorul s-a apropiat cu bastonul ridicat si pasi inceti s-a zbarlit si a inceput sa latre .dupa aia cand atentatorul a inceput sa foloseasca biciul ziceai ca e turbata.si alta faza.de dimineata m-am dus cu ea in parc la socializare si au sarit vreo 4 maidanezi pe ea.nu a dat un pas inapoi.chiar pe unul la alergat bine de tot si s-a departat mult de mine.dar am vazut ca nu cauta protectia mea.a crescut inima-n mine cand am vazut ce curajoasa este mogaldeata.

cred ca ti-a crescut inima cat ficatul  :mrgreen:   tine-o asa Duxule!
...banuiesc ca nu va mai vedea atentatorul pt o perioada buna de timp, nu?

zimbris

  • Guest
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #24 on: November 27, 2011, 01:26:41 AM »
Poti sa faci dresaj de "real" cu cainele ca daca el nu e genetic dotat pt a face fatza situatilor dificile.. degeaba. Spun asta pt ca de cativa ani incoace foarte rar, prea rar dau de caini cu instincti de lupta, in schimb prada cat cuprinde. Influenta sportului cainin se simte si pe strada acum, daca pot spune asa. Tin minte cum ma ridiculizau unii in alt forum, poate daca ar avea probleme si-ar sta in "mainile" cainilor", lor sa iasa basma curata, si-ar schimba atitudinea, dar in fine, asta e alta discutie.
Omul (respectiv proprietarul de caine) mai modern a tot impins in directia "nu mai avem nevoie de caine care sa lupte, pt asta avem tehnologie avansata".. da, uite acum cu perioadele astea delicate pt toata lumea, cu recesiune si-asa mai departe, hai sa vedem cati isi vor pune pielea pe spatele unui caine de paza si cati pe o cutiutza cu sarme si butoane care face "tiiiit". daca vor alege prima optiune, s-ar cam putea sa iasa cu "oops, cainele meu nu e cecredeam ca e".
Spun lucrurile astea nu pt ca mi-am format vreun "fix" pe tema asta, ci pt ca sunt tare frustrat ca CG-ul nu mai e ce era (si nu numai CG-ul).

Offline Anouk

  • SchH2
  • Posts: 400
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #25 on: November 27, 2011, 05:24:24 AM »

zimbris

  • Guest
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #26 on: November 27, 2011, 11:23:06 AM »
corect  :beer:
bravo, asta inseamna sa stii ce vrei sa faca patrupedul, nu ce spun altii ca trebuie sa faca!

zimbris

  • Guest
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #27 on: November 27, 2011, 12:07:48 PM »
Am vorbit acum cu Dux la telefon, despre  Gringo, pe care l-a cunoscut si el. O sa-l rog sa spuna 2 vorbe, cand are timp. Mi-a zis ca a facut manson cu Rocky, fiu de Gringo si ca l-a durut bratul dupa. Rocky era un exemplar mediu, sau mai mic decat Gringo insa nebun.

Offline Sorin

  • SchH3
  • Posts: 2143
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #28 on: November 27, 2011, 12:10:04 PM »
 Imi plac de mor cainiia stia care musca cu toata fiinta lor, asa zicea si prietenul ala al meu cu mansonul ca steve musca al drak de tare, dar o sa-l simti si tu.  :)

zimbris

  • Guest
Re: Cainele de 'real' / The 'real' dog
« Reply #29 on: November 27, 2011, 12:12:36 PM »
steve musca al drak de tare, dar o sa-l simti si tu.  :)
:grin: