Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home4/rcan5730/public_html/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Dresajul de "real"/ Dog training for "real life"
Hello Guest

Author Topic: Dresajul de "real"/ Dog training for "real life"  (Read 25792 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Santos

  • SchH3
  • Posts: 1003
Re: dresajul de "real"/dog training for "real life"
« Reply #15 on: March 09, 2010, 09:15:18 AM »
Cainii care sunt in videoclipuri sunt dresati sa faca asta
 Pentru mine un caine de real este acel caine care ataca fara sa fie stapanul langa el din proprie initiativa care pazeste curtea si membrii familiei fara sa fie invatat

Offline bobo70

  • SchH3
  • Posts: 1178
Re: dresajul de "real"/dog training for "real life"
« Reply #16 on: March 09, 2010, 09:56:10 AM »
Quote from: "Santos"
Cainii care sunt in videoclipuri sunt dresati sa faca asta
 Pentru mine un caine de real este acel caine care ataca fara sa fie stapanul langa el din proprie initiativa care pazeste curtea si membrii familiei fara sa fie invatat
Corect.
Cred ca ai atins esenta atitudinii unui caine de real. Nu mi-am dat seama pana nu ai spus asta. Exact asta cred ca este.
Orice invata cainele prin dresj poate fi intr-o anumita masura artificial creat. Daca cainele are un caracter foarte bun si niste instincte puternice, va face paza fara s-al invete nimeni absolut nimic si va avea curajul sa se manifeste in acest sens fara sa simta suportul moral dat fie si numai de simpla prezenta a stapanului.

zimbris

  • Guest
Re: dresajul de "real"/dog training for "real life"
« Reply #17 on: March 09, 2010, 10:33:55 AM »
asta spuneam si eu mai devreme, ca desi scenariile create prin prisma PSA, pana la urma... tot la competitie se ajunge, unde cainele este dresat sa faca ceva anume.

Offline kangdanlin

  • SchH3
  • Posts: 2132
Re: dresajul de "real"/dog training for "real life"
« Reply #18 on: March 09, 2010, 10:58:05 AM »
absolut, cainele de politie nu lasa la comanda, pentru ca in primul rand are alt regim juridic, iar in al 2-lea rand pentru ca pe politist il intereseaza doar sa prinda hotul...dupa ce-l prinde il leaga fedeles si-l baga-n duba.....nu o da la pace cu infractorul..si e bine ca asa se intampla
pe mine comanda lasa, ma intereseaza din alt punct de vedere....eu cainele respectiv nu intentionez sa-l las doar in curte, si sa-l scot  doar sa faca prinderi si gata....o sa-l iau cu mine peste tot....personal am patit situatia, cand eram la scaldat, pe malul iazului, plin de persoane, in special copii care se zbenguiau, urlau in toate directiile...instinctul cainelui a fost sa mearga sa-i apuce, dar cand am strigat la el, s-a intors...pentru situatii din astea ma gandesc eu la comanda "lasa"....in rest nu am nici un motiv
ce te faci daca , o persoana merge pe langa tine, si aluneca pe gheata  facand o miscare brusca,iar cainele il apuca pe ala care e de fapt nevinovat?
e drept  pe de alta parte ca, de cele mai multe ori, situatiile cand cainele ar putea intra in garda, pot fi prevazute, si poti avea timp sa pui o botnita sau lesa...ma gandesc foarte serios la treaba asta...daca merita sa-l invat "lasa" sau nu

situatiile de care ziceati mai sus, din mondioring, mi se par nepractice....daca cineva ridica mana spre mine...absolut ca vreau sa-l muste...ce sa mai astepte contactul fizic intre mine si atacator..

uite un exemplu de dresaj, pe care l-am vazut pe viu la mine in oras, cu ani in urma
la noi in oras era un cersetor, care era si bolnav de epilepsie...si de multe ori zacea inconstient pe strada, iar cand se trezea nu mai avea nici un ban la el
nu stiu de unde, a facut rost de 2 CG, ias cainii astia, cand el zacea la pamant , se postau unul la cap iar celalalt la picioare, si faceau paza...nu se putea apropia nimeni de el...nici macar vreun eventual medic care sa-i dea ajutor medical
iar dupa ce isi revenea, tipul se scutura, isi lua geanta si pleca mai departe..
in rest cainii nu faceau absolut nimic, stateau linistiti langa el cat timp tipul era constient

uite o alta situatie , la care ma gandesc chiar serios...sa zicem ca intre mine/caine si masina mea se cearte 2 indivizi, in timp ce , foarte linistit un "hot" incearca sa fure ceva din masina...ca sa treaca de cei 2 care se cearta, poate mai violent, cainele trebuie sa-si reprime din instintul de atac, si trebuie sa-l urmareasca pe hotul calm din spatele lor
 eu asa ceva nu am vazut in dresajul sportiv...nici chiar mondioring
Attitude is a little thing that makes a big difference.
Winston Churchill

Offline kangdanlin

  • SchH3
  • Posts: 2132
Re: dresajul de "real"/dog training for "real life"
« Reply #19 on: March 09, 2010, 11:00:20 AM »
Quote from: "Santos"
Cainii care sunt in videoclipuri sunt dresati sa faca asta
 Pentru mine un caine de real este acel caine care ataca fara sa fie stapanul langa el din proprie initiativa care pazeste curtea si membrii familiei fara sa fie invatat
absolut...dar totusi trebuie sa fie capabil cat de cat sa discrimineze situatii si situatii...nu?...sau si asta ii creaza fisuri in drive?
Attitude is a little thing that makes a big difference.
Winston Churchill

Offline Santos

  • SchH3
  • Posts: 1003
Re: dresajul de "real"/dog training for "real life"
« Reply #20 on: March 09, 2010, 11:05:13 AM »
Este esential ca un caine sa stie sa lase la comanda.
In legatura cu cainii de real, am vrut sa fac referinta la instinctele cainelui nu la dresaj

zimbris

  • Guest
Re: dresajul de "real"/dog training for "real life"
« Reply #21 on: March 09, 2010, 11:14:21 AM »
Referitor la scenariul cu cei care se bat si hotul 'linistit'... nu cred ca le poti obtine pe 'toate'.. doar sa incepem sa le implantam softuri  :)  Cred ca trebuie sa fim realisti...  Dar ceea ce spui nu este irealizabil; Ben al meu se ducea in directia in care ii indicam, indiferent de altii care se 'ardeau' la 2 pasi de mine - dar asta e un element de pregatire (imi cer scuze ca tot il dau pe Ben ca exemplu, sper ca nu va plictisesc, doar ca eu de la el am "invatat" mai tot ce "stiu")

Offline kangdanlin

  • SchH3
  • Posts: 2132
Re: dresajul de "real"/dog training for "real life"
« Reply #22 on: March 09, 2010, 11:18:22 AM »
Quote from: "Santos"
Este esential ca un caine sa stie sa lase la comanda.
In legatura cu cainii de real, am vrut sa fac referinta la instinctele cainelui nu la dresaj
da..ca si instinct, cainele trebuie sa fie un luptator, un vanator
eu ma gandeam la dresaj, pentru mine asta inseamna dresajul de real...sa pun cainele in situatii diferite, pe cat posibil cat mai aproape de situatii reale, cu care ma pot intalni la un moment dat, astfel incat sa dau posibilitatea cainelui de a diferentia intre una si alta
dresajul pentru competitii este si el folositor, dar pana la un punct
Attitude is a little thing that makes a big difference.
Winston Churchill

zimbris

  • Guest
Re: dresajul de "real"/dog training for "real life"
« Reply #23 on: March 09, 2010, 11:22:40 AM »
Quote from: "kangdanlin"
absolut...dar totusi trebuie sa fie capabil cat de cat sa discrimineze situatii si situatii...nu?...sau si asta ii creaza fisuri in drive?

in ce baza ar trebui "sa fie capabil"? Eu unul sunt realist si stiu ca nu pot sa ma astept ca CG'ul sa fie cainele perfect (nu zic ca tu asta astepti de la caine); oricat de buna genetica ar avea, e totusi un caine..
Ben a pus gura pe cineva care m-a lovit "in gluma" (avea doar vreo 7 luni atunci) si nu l-am pedepsit.. pt ca el nu stia ce e aia "in gluma". Tipul practica shotokan si a vrut sa-mi arate un procedeu cu piciorul, Ben fiind la cativa m distanta. Nici el nici eu nu am crezut ca Ben va reactiona.
Cred ca un caine /inteligent/ este capabil sa discrimineze situatii pana la un punct.

Offline kangdanlin

  • SchH3
  • Posts: 2132
Re: dresajul de "real"/dog training for "real life"
« Reply #24 on: March 09, 2010, 11:25:44 AM »
Quote from: "zimbris"
Referitor la scenariul cu cei care se bat si hotul 'linistit'... nu cred ca le poti obtine pe 'toate'.. doar sa incepem sa le implantam softuri  :)  Cred ca trebuie sa fim realisti...  Dar ceea ce spui nu este irealizabil; Ben al meu se ducea in directia in care ii indicam, indiferent de altii care se 'ardeau' la 2 pasi de mine - dar asta e un element de pregatire (imi cer scuze ca tot il dau pe Ben ca exemplu, sper ca nu va plictisesc, doar ca eu de la el am "invatat" mai tot ce "stiu")
nu le poti obtine chiar pe toate, dar totusi multe lucruri se pot face...situatia de mai sus , mie mi se pare foarte realizabila, si mi se pare  destul de realistic, ca 2 sa urle si sa-ti distraga atentia in timp ce al 3-lea sa iti dea iama prin bagaje...ori chestiile astea nu sunt in dresajul sportiv
pentru mine , aici apare frumusetea dresajului...poti crea N situatii posibile, asa incat nici eu si nici cainele sa nu ma rutinez/plictisesc...aici poti fi creativ
Attitude is a little thing that makes a big difference.
Winston Churchill

zimbris

  • Guest
Re: dresajul de "real"/dog training for "real life"
« Reply #25 on: March 09, 2010, 11:28:11 AM »
da... pai banuiesc ca lucrurile se rezuma (cum spui tu) la creativitatea dresorului/proprietarului si bine-nteles, genetica cainelui; cand ai un caine de 'real', poti incerca o groaza de elemente, in opinia mea. Ce e de subliniat din nou si din nou - genetica!

iar apropos de creativitatea dresorului.. presimt ca topicul asta va fi unul f frumos si interesant de urmarit, pe masura ce va creste nrul cainilor de real precum si detinatorilor de astfel de caini. Tu f probabil vei pe 'lista'  ;)

Offline kangdanlin

  • SchH3
  • Posts: 2132
Re: dresajul de "real"/dog training for "real life"
« Reply #26 on: March 09, 2010, 11:36:51 AM »
Quote from: "zimbris"
Quote from: "kangdanlin"
absolut...dar totusi trebuie sa fie capabil cat de cat sa discrimineze situatii si situatii...nu?...sau si asta ii creaza fisuri in drive?

in ce baza ar trebui "sa fie capabil"? Eu unul sunt realist si stiu ca nu pot sa ma astept ca CG'ul sa fie cainele perfect (nu zic ca tu asta astepti de la caine); oricat de buna genetica ar avea, e totusi un caine..
Ben a pus gura pe cineva care m-a lovit "in gluma" (avea doar vreo 7 luni atunci) si nu l-am pedepsit.. pt ca el nu stia ce e aia "in gluma". Tipul practica shotokan si a vrut sa-mi arate un procedeu cu piciorul, Ben fiind la cativa m distanta. Nici el nici eu nu am crezut ca Ben va reactiona.
Cred ca un caine /inteligent/ este capabil sa discrimineze situatii pana la un punct.

si eu in situatia respectiva as fi vrut sa muste
sa discrimineze , dupa experienta lui anterioara din dresaj, dupa tipul infractorului...eu unu as regreta amarnic daca ar musca de exemplu un copil...pe de alta parte nu ma deranjeaza daca maraie de la cativa metri buni la cineva care vine spre mine mai prea direct...chiar aseara, Max s-a comportat asa fata de cineva care venea spre mine cam in viteza...tipul s-a oprit instant, si m-a ocolit
in fine...discutia poate continua la nesfarsit, si eu unul ais curios sa aud ce au de zis si cei mai experimentati in ale dresajului de real, cum ar fi dux, santos si poate altii...vreau sa-mi fac o parere mai buna , prin prisma experientei mai multor persoane, cam pe unde ar trebui trasa o limita
si eu cred ca topicul asta va fi foarte interesant:)...acuma iau o pauza de la postat, si ma duc sa pup pe cineva de 8 martie :)
PS: la multi ani si fetelor de pe forum de la noi
LA MULTI ANI!
Attitude is a little thing that makes a big difference.
Winston Churchill

zimbris

  • Guest
Re: dresajul de "real"/dog training for "real life"
« Reply #27 on: March 09, 2010, 11:44:52 AM »
Sunt convins ca Dux abia asteapta sa posteze la subiectul de fata! la el timpul e probelma.
Fugi si fa-ti datoria de 8 Martie!!  :mrgreen:

Offline bobo70

  • SchH3
  • Posts: 1178
Re: dresajul de "real"/dog training for "real life"
« Reply #28 on: March 09, 2010, 11:46:34 AM »
Pai atunci cand cainele stie atat de multe lucruri incat nu prea mai ai ce sa-l inveti , poti sa te distrezi cu tot felul de chestii pe care le poti obtine prin dresaj. Poti crea la nesfarsit situatii care la un moment dat vor fi folositoare.
 Cred ca v-am mai povestit de un CG al uni prieten de acum 15-16 ani care alegea tenisii pe care ii incalta cineva (nu neaparat stapanul) dintr-o gramada de 25-30 de perechi transpirate si imbibate cu tot felul de mirosuri. Cainele a fost invatat sa faca asta absolut de plictiseala si lipsa altor obiective. Stia tot felul de salturi ciudate, il urca pe un gard de 2m si era lasat acolo in "Asteapta" si 5 minute. De plictiseala cainele era invatat tot felul de giumbuslucuri, dar ar fi putut fi invatat orice altceva.
A si totusi sa nu uitam ca era vorba ca si in cazul lui Ben de caini din "vechea garda".

Aoleu, asa este, aici am uitat sa felicit fetele. Scuze.
La multi ani si tot ce va doriti doamnelor si domnisoarelor.

Offline guest

  • Administrator
  • Posts: 0
Re: dresajul de "real"/dog training for "real life"
« Reply #29 on: March 09, 2010, 11:51:49 AM »
Quote from: "kangdanlin"
PS: la multi ani si fetelor de pe forum de la noi
LA MULTI ANI!
Quote from: "bobo70"

Aoleu, asa este, aici am uitat sa felicit fetele. Scuze.
La multi ani si tot ce va doriti doamnelor si domnisoarelor.
Multumim! Bravo,frumos subiect! Personal, urmaresc cu interes discutiile de aici! 1ok