Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home4/rcan5730/public_html/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Fight Drive
Hello Guest

Author Topic: Fight Drive  (Read 6569 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Frantic

  • BH
  • Posts: 26
Re: Fight Drive
« Reply #30 on: June 21, 2013, 01:00:59 PM »
Nu sunt deloc de acord cu ce se spune aici.Am vazut multi caini ciobanesti germani de-a lungul anilor.Acei caini care erau foarte buni in paza si protectie,culmea,erau caini cu care nu s-a facut nimic special privind tehnicile de dresaj.Erau cainii de familie ai unor oameni.Si dimpotriva,am vazut caini care au trecut prin toate etapele tehnice de instruire,care aveau Schutzhund-uri si selectie clasaI si erau varza.Eu sustin in continuare faptul ca genetica este primordiala pentru a crea un caine bun de protectie.Dresorul doar modeleaza ceea ce are genetic cainele.
Acela era sfatul dat de Winkler, nu de Raiser. Dar el nu a combatut faptul ca nu ar exista natural in caine agresivitatea, ci doar incurajeaza omul sa-i cultive instinctele cainelui, nu sa astepte sa le manifeste cainele. Daca vrei un fel de "pune mana si munceste campul, daca vrei sa culegi roadele!". 

ben

  • Guest
Re: Fight Drive
« Reply #31 on: June 21, 2013, 01:04:36 PM »
Acela era sfatul dat de Winkler, nu de Raiser. Dar el nu a combatut faptul ca nu ar exista natural in caine agresivitatea, ci doar incurajeaza omul sa-i cultive instinctele cainelui, nu sa astepte sa le manifeste cainele. Daca vrei un fel de "pune mana si munceste campul, daca vrei sa culegi roadele!". 
Frate.. Ben al meu nu a trecut prin maini de dresori si in ziua de azi ar bate la ceureu sute de caini titrati in lucru; iar asta se datoreaza doar geneticii.

Offline guest

  • Administrator
  • Posts: 0
Re: Fight Drive
« Reply #32 on: June 21, 2013, 01:04:52 PM »
- estica 80% aparare, 20% prada, alte pareri dau 50% aparare si 50% prada
- ceheasca 80% prada, 10% aparare, 10% agresiune sociala sau 70/20/10
Sange estic inseamna SI sange cehesc. Sangele estic se "imparte" in doua categorii, cehesc si DDR. Sangele cehesc are la baza sange DDR.

ben

  • Guest
Re: Fight Drive
« Reply #33 on: June 21, 2013, 01:05:34 PM »
Sange estic inseamna SI sange cehesc. Sangele estic se "imparte" in doua categorii, cehesc si DDR. Sangele cehesc are la baza sange DDR.
Word.

Offline Frantic

  • BH
  • Posts: 26
Re: Fight Drive
« Reply #34 on: June 21, 2013, 01:09:24 PM »
Eu am citit textul in engleza, dupa care m-am pus pe tradus si de abia dupa a 3-a oara de citire in romana, tocmai ca sa redau exact mesajul pe care-l transmite autorul am reusit sa aprofundez informatia. O parcurgere in fuga a textului nu echivaleaza cu intelegerea mesajului.

Cartea nu stiu exact pe parcursul a cator ani a fost scrisa, dar ea a fost publicata in 1981. In aceeasi masura, nu stiu cand a tradus-o Winkler in engleza, dar a fost publicata in 1996.

In articolul de mai sus, unde scrie nota autorului, este vorba de opiniile lui Winkler, restul textului apartine lui Raiser. Asta ca sa nu se faca confuzie intre cei doi.

ben

  • Guest
Re: Fight Drive
« Reply #35 on: June 21, 2013, 01:10:31 PM »
Multumim mult pt efortul de a traduce materuialul!! Crede-ma ca stiu ca e vorba de timp si efort, din nou, multumim!!!

Offline Frantic

  • BH
  • Posts: 26
Re: Fight Drive
« Reply #36 on: June 21, 2013, 01:11:10 PM »
Sange estic inseamna SI sange cehesc. Sangele estic se "imparte" in doua categorii, cehesc si DDR. Sangele cehesc are la baza sange DDR.
Merci, on topic.